[quote]Připomínky k magistrátní novele vyhlášky o provozu taxi, která by upravila ceny služeb, je možné na úřad zasílat do čtvrtka 11. července. Poté je začne úřad vyhodnocovat. ČTK to dnes sdělil mluvčí magistrátu Vít Hofman. Finální verzi novely musí následně projednat pražští radní. Magistrát chce po 13 letech povolit taxikářům zvýšit ceny. Nejvyšší možná cena za kilometr by měla stoupnout o osm korun na 36 korun, nástupní sazba o 20 korun na 60 korun a minuta čekání o korunu na sedm korun.[/quote]

„Ve čtvrtek 11. července končí připomínkování novely a následně budou vypořádány případně došlé připomínky. Posléze bude novela předložena městské radě,“ uvedl Hofman. Kdy novelu radní projednají, zatím není jasné. Mimo prázdniny zasedají každý týden, avšak první prázdninové zasedání mají až 15. července a v létě pak budou ještě jednat pouze dvakrát, a to v srpnu. Až od září se vrátí do obvyklého režimu.

Navýšení magistrát vypočítal na základě ročních nákladů na provoz jednoho vozu taxi a peněz, které si může řidič vydělat. Podle těchto propočtů by si průměrný řidič vozu Škoda Octavia při takto stanovených cenách vydělal měsíčně téměř 30.000 korun. Dosud přitom mohl měsíčně získat jen 17.000 Kč, uvádí důvodová zpráva k vyhlášce.

Zatímco běžní taxikáři zamýšlený krok města vítají, proti je Asociace řidičů alternativních taxislužeb. Podle ní návrh ruší takzvanou smluvní přepravu, kdy zákazník za cestu zaplatí předem danou částku, jako je tomu například u služeb Uber nebo Bolt (dříve Taxify). „Zanikla by možnost fungování koncesované přepravy, tak jak ji povoluje živnostenský úřad. Tedy hotelových nebo kongresových převozů, rozvozů turistů na letiště za předem stanovenou částku. A problém by měla také celá řada dalších služeb – senior taxi nebo převozy pro handicapované, které vozí své klienty například k lékaři,“ uvedl Ondřej Pirohanič, člen přípravného výboru asociace.

Sdružení českých taxikářů připravovanou změnu vítá, narovná to podle něj podnikatelské prostředí. Ideální by podle sdružení byla i povinnost vybavení všech vozidel taxi taxametry a transparentu taxi na střeše vozu. Vhodné by také bylo začlenit zpět možnost příplatků k jízdě například za parkovné, větší objem zavazadel či přepravu domácích zvířat. Sdružení zdůraznilo, že velmi urgentní je otázka parkovného na ruzyňském letišti, kde podle nového režimu je možné použít zdarma parkoviště před terminály pro rychlé naložení a vyložení zákazníka a zavazadel zdarma jedenkrát za 24 hodin. Taxikáři přitom jezdí na oba terminály několikrát denně. „Paušální příplatek za letištní transfer by situaci elegantně vyřešil,“ píše sdružení.

V Praze podle údajů magistrátu působí 9800 taxikářů, další skoro 3000 řidičů jezdí pro alternativní přepravce Uber a Bolt. Taxislužba se v Praze potýká dlouhodobě s řadou problémů. Jedním z nich jsou například předražené jízdy. Spor panuje i mezi běžnými taxikáři a řidiči alternativních služeb, kteří podle nich podnikají načerno, a uspořádali proto v uplynulých měsících několik demonstrací.

 

Zdroj : ČTK