Na pařížském letišti Orly, které je druhé největší v zemi, bude v následujících dnech zrušena až třetina letů. Důvodem je stávka letových dispečerů proti důchodové reformě, která provoz na letištích v Paříži a několika dalších menších francouzských městech naruší nejméně do středy. 

Francouzský úřad pro civilní letectví (DGAC) je od počátku stávky nucen pravidelně žádat letecké společnosti, aby se vzdaly části letového řádu na některá letiště a přizpůsobily ho počtu dispečerů ve službě. Úřad tak chce předejít většímu narušení provozu.

Ohledně víkendu a příštího týdne DCAG požaduje, aby bylo v sobotu zrušeno 15 procent, v neděli 33 procent a od pondělí do středy 20 procent letů z Orly. Omezení se dotkne i menších letišť, například lyonského letiště Saint-Exupéryho, dále Marseille-Provence, Bordeaux-Mérignac či Toulouse.

Protesty proti prezidentovi Emmanuelu Macronovi a jeho velmi nepopulární důchodové reformě, která mimo jiné počítá s postupným zvýšením věku odchodu do důchodu ze 62 na 64 let, se konají už od ledna. Dotýkají se mimo jiné i dopravy.

Ve čtvrtek byly kvůli stávkám narušeny vysokorychlostní železniční spoje, regionální vlaky, pařížské metro a veřejná doprava v dalších velkých městech. Zablokováno bylo také letiště Charlese de Gaullea v Paříži a zrušeno bylo asi 30 procent letů z Orly.

Zdroj  :ČTK

DPP