Invoitix

Provozovatelé rychlých elektrokoloběžek budou muset od roku 2024 mít zřízené povinné pojištění odpovědnosti z provozu vozidla. Týkat se to bude všech koloběžek s elektrickým motorem překračující rychlost 25 km/h nebo na ty, které váží více než 25 kilogramů a zároveň jezdí rychleji než 14 km/h. Počítá s tím nedávno schválená směrnice EU, upozornila Česká asociace pojistitelů (ČAP).

„Byla to jen otázka času, kdy právě kvůli rostoucímu počtu nehod s případným odškodněním pro poškozeného, přijde Evropská unie s podobnou regulací a návrhem na efektivnější náhradu škody poškozeným,“ řekl ředitel asociace Jan Matoušek.

Cílem směrnice je podle něj chránit osoby, které jezdec na elektrokoloběžce zraní nebo materiálně poškodí. Zároveň by měla zjednodušit celý proces odškodnění. „Mnohem častější je nebezpečí srážky a tím pádem také riziko závažného poškození zdraví. Zde může být částka za odškodné až ve výši milionů korun,“ podotkl Matoušek.

Vzniklou škodu musí podle současných pravidel provozovatel nahradit, vymáhání je ale podle asociace často komplikované, protože poškozený musí částku po viníkovi vymáhat sám. Od roku 2024 dostane poškozený kompenzaci od pojišťovny ze sjednaného povinného pojištění. „Očekáváme, že elektrokoloběžky budou podobně rizikové jako právě nyní kategorie mopedů,“ dodal Matoušek.

Směrnice zatím nezahrnuje elektrokola. Důvodem je skutečnost, že elektrický motor má u nich pouze doplňkovou funkci. Řada evropských zemí všem vlastní pravidla na pojištění rozšířila i na ně. Česko se k nim zatím nepřipojilo.

Zdroj : ČTK

Reklama v článku VLASTNÍ
DPP