[quote]Průměrná cena povinného ručení v únoru dále klesala, a to až na 6779 Kč, nejnižší hodnotu za sledované období od srpna 2019. Snížení je následkem příznivých cen pojišťovny Pilow a také mírného zlevnění u Allianz a Kooperativy. Vyplývá to z údajů Broker Consulting POVIndexu. Ten ukazuje průměrnou cenu za povinné ručení pro nový vůz Škoda Octavia 1,6 TDI, 85 kW, což je typický vůz, kterým jezdí české domácnosti.[/quote]

„To, že se nekoná očekávané zdražení, byla ta dobrá zpráva. Špatnou je to, že se opět zvyšují rozdíly mezi průměrnou cenou povinného ručení v hlavním městě a ve městě velikosti Benešov. V Praze je cena povinného pojištění z provozu vozidla k průměrné ceně plus 11,3 procenta a v menších městech naopak mínus 14,7 procenta,“ uvedl analytik Broker Consulting Jiří Váchal.

Sjednávání povinného ručení se současná situace s výskytem koronavirové infekce výrazněji nedotýká, ve sjednávání pojištění již několik let převažují on-line nástroje, a to i při sjednání přes finanční konzultanty.

„Už skoro měsíc se potýkáme s korovinavirovou nákazou, byla zavedena řada vládních nařízení, která výrazně omezila provoz i nejrůznějších úřadů. Mezi ‚postižené‘ patří i registr vozidel pro přihlášení či přehlášení vozidla a jeho převod na jiného majitele. Aktuálně nejsou služby registru vozidel podle jejich webu dostupné do 1. dubna. To je třeba mít při sjednávání povinného ručení na mysli,“ upozornil Váchal.

Pojišťovny koncem března oznámily, že v době trvání nouzového stavu vydají řidičům zelenou kartu, tedy mezinárodní osvědčení o platnosti povinného ručení, elektronicky. Česká kancelář pojistitelů změnila pravidla pro její předávání, nyní ji majitelé vozidel od pojišťovny obdrží e-mailem ve formátu PDF. Rovněž lze nyní dočasně odhlásit auto online, uvedla Česká asociace pojišťoven.

Broker Consulting POVIndex ukazuje průměrnou cenu za typické povinné ručení pro nový vůz Škoda Octavia 1,6 TDI, 85 kW. Pojištění zahrnutá do indexu obsahují nejvyšší možné krytí. Pojištění dostupná na trhu ale nemají úplně identický rozsah krytí. Rozdíly v pojištěních jsou například v limitech pro opravu na místě, v limitech pro vzdálenost hrazeného odtahu, případně v možnostech náhradního vozidla.

Většina pojišťoven sazby takzvaně segmentuje, tedy stanovuje podle věku a místa bydliště řidiče, stáří vozidla, objemu a výkonu motoru, počtu ujetých kilometrů a dalších kritérií. V budoucnu půjde i o frekvenci a rozsah přestupků či vybavenost asistenčními systémy.

 

Zdroj : ČTK