Ilustrační foto

[quote]Podle manažerů evropských leasingových firem bude první polovina letošního roku pro jejich byznys příznivá, nicméně převažující optimismus ohledně dalšího vývoje na trhu mírně poklesl. Vyplývá to z ankety European Business Confidence Survey, kterou vždy jednou za půl roku provádí konzultantská společnost Invigors EMEA pro federaci evropských leasingových asociací Leaseurope. Jejím členem je i Česká leasingová a finanční asociace (ČLFA).[/quote]

V poslední anketě, uspořádané v prosinci loňského roku, vyjádřilo 72 % respondentů názor, že v příštích šesti měsících bude evropský leasingový trh růst. V polovině roku 2018 tento postoj zastávalo 87 % dotázaných. Pokles obchodů nyní očekává 12 % manažerů, což je dvojnásobná úroveň v porovnání s předchozím měřením.

Rovných 40 % dotázaných navíc v aktuálním průzkumu potvrdilo, že čeká zhoršení situace v oblasti pohledávek z leasingu po lhůtě splatnosti, loni v červnu takto uvažovalo 23 % z nich. Žádnou změnu nyní nepředpokládá 49 % účastníků průzkumu, před půl rokem to bylo 65 %.

nalýza zároveň odhalila, že leasingové firmy počítají s určitým uvolněním konkurenčního prostředí, jen 20 % oslovených manažerů totiž očekává snížení marží, zatímco před půl rokem tento náhled vyjádřilo 39 % účastníků průzkumu. Růst čistého zisku své firmy v dalších šesti měsících předpovědělo v nejnovější studii 60 % respondentů (loni v červnu to bylo 70 %), pouze 7 % z nich naopak počítá s poklesem, to je stejný podíl jako v přechozím měření.

Partner společnosti Invigors EMEA Richard Ryan k výsledkům dodal: „Z průzkumu vyplývá, že evropský leasing by měl zažít úspěšný start do roku 2019, ale na obzoru se zřejmě objevují mračna. Existuje rostoucí menšina manažerů, která neočekává žádnou změnu v objemu obchodů, případně předpokládá jeho pokles. Další měřené ukazatele potvrzují spíše pozitivní trend, nicméně zdá se, že na trhu sílí obava z růstu špatných dluhů.“

Opatrně vyhlížejí příští měsíce také představitelé tuzemských leasingových firem sdružených v ČLFA. Důvodem je hlavně aktuální vývoj financování firemních investic. „Zatímco v kategorii financování domácností jsme loni vykázali nárůst obchodů o 1,9 %, v oblasti financování podnikatelů došlo k meziročnímu snížení o 2,1 %. Příčinou byl zejména pokles prodejů nových osobních automobilů. Hlavním rizikem pro letošní rok je slábnoucí dynamika tuzemské, ale i německé ekonomiky. Přesto předpokládáme celkový nárůst obchodů našich členských firem v řádech jednotek procent,“ říká generální tajemník ČLFA Jaroslav Krutilek.

Zdroj : ČLFA