Dny NATO v Ostravě a Dny Vzdušných sil Armády ČR na letišti v Mošnově na Novojičínsku navštívilo přibližně 100.000 lidí. ČTK to řekli pořadatelé akce, která bude v neděli pokračovat. Lidé mohli poprvé vidět například vrtulníky americké výroby AH-1Z Viper a UH-1Y Venom, které si pořídila česká armáda, naopak derniéru má na akci jejich předchůdce, bitevní vrtulník Mi-24. Lákala i pětice letadel F-35 Lightning II, o jejichž koupi jedná Česko s USA.

Předseda pořádající organizace Jagello 2000 Zbyněk Pavlačík přičítá velký zájem dnešnímu krásnému počasí i atraktivnímu programu. „Myslím, že to je opravdu program jak dynamických, tak statických ukázek na evropské úrovni, protože jsou tady k vidění věci, které ne že v České republice, ale ani v okolních zemích ještě k vidění nebyly,“ řekl Pavlačík.

Mluvčí moravskoslezské zdravotnické záchranné služby Lukáš Humpl uvedl, že v souvislosti se slunečným počasím zaznamenali u návštěvníků zvýšený počet kolapsových stavů a interních obtíží spojených s dehydratací a přehřátím organismu. „Nedělní teploty mohou být ještě vyšší. Záchranáři proto doporučují návštěvníkům akce, aby dbali na dostatečný příjem tekutin, které je vhodné mít nejlépe vždy po ruce. Do areálu lze přinést vlastní tekutiny v plastových lahvích. Dále může být užitečná pokrývka hlavy jako ochrana před přímým sluncem,“ uvedl Humpl.

Dopoledne jako každoročně ucpaly silnice v okolí Mošnova ze všech stran kolony automobilů, ve kterých lidé čekali i déle než hodinu. Pavlačík řekl, že ale neví o žádné mimořádné události ani technickém problému v areálu ani jeho okolí, což je pro pořadatele nejdůležitější.

„Děláme to pro návštěvníky. To znamená, že kdyby areál byl poloprázdný za těchto podmínek, tak bychom si asi říkali, že něco není dobře, takže zájem návštěvníků nás samozřejmě velmi těší,“ řekl Pavlačík.

Dny NATO jsou největší bezpečnostní přehlídkou v Evropě. Ukázky na nich předvádějí armádní, bezpečnostní a záchranářské jednotky, letos z 19 zemí. Poprvé mezi nimi byli zástupci Portugalska a Lucemburska. Vstup na akci je zdarma a každoročně na ni jezdí lidé z celé republiky i ze zahraničí.

Pavlačík vyzdvihl Polsko, které je letos speciální partnerskou zemí akce a předvádí na ní nejmodernější vojenskou techniku, kterou si za poslední roky pořídilo. Čerstvou novinkou jsou korejské stíhačky FA-50. „Musely získat speciální povolení, aby mohly být prezentovány mimo Polsko, což se na poslední chvíli podařilo. Polsko má u nás i známý systém HIMARS, který známe z bojů na Ukrajině. Dále zde prezentují svůj korejský nejmodernější tank K2 a známý bezpilotní prostředek Bayraktar, který taky známe v Česku jenom z médií,“ řekl Pavlačík.

I díky tomu dnes bylo v Mošnově návštěvníků z Polska ještě více než obvykle. „Když jsem si procházel dneska třikrát areál, tak tu polštinu slyšíte, ale to není zase něco úplně převratně nového, protože víme, že právě z jižního Polska k nám návštěvníci jezdívají pravidelně, proto máme web i v polštině. Takže víme, že Poláci sem jezdí, a my jsme za to rádi,“ řekl Pavlačík.

K nejatraktivnějším bodům programu patří každoročně vystoupení akrobatických skupin, letos jsou to polské skupiny Orlik a Zelazny, která dnešní program před 09:00 zahájila, a švýcarský PC-7 Team. Desítky kusů letadel i další techniky mohli návštěvníci vidět na ploše areálu.

Mezi největší lákadla patří letos letadla F-35 Lightning II. „Těší nás, že se naše akce stala první nejenom v České republice, ale v celé střední a východní Evropě, kde se prezentuje celkem pět nejmodernějších letounů páté generace F-35 A a B amerického a britského letectva, a to jak na statické, tak na dynamické ukázce. Je zde i taková ta nejraritnější britská verze F-35B, která je námořní. Jejich uživatelé v Evropě jsou pouze Velká Británie a Itálie a je to jejich vůbec první prezentace mimo Británii,“ řekl Pavlačík. Jde podle něj o unikátní ukázku. „Jsou určeny na službu na letadlových lodích, takže mají schopnost kolmého startu a přistání,“ řekl.

Zdroj: ČTK

DPP