DPP

Ruský prezident Vladimir Putin podepsal ve čtvrtek dekret, kterým zmocňuje vládu k zákazu tranzitu kamionů z některých západních zemí přes ruské území. Zákaz, jenž vstupuje v platnost okamžitě, se týká zemí, které přijaly podobné restrikce vůči Rusku, uvedla agentura Reuters s odvoláním na ruská média. Mezi státy, které omezily vstup ruským kamionům na své území, patří hlavně země Evropské unie.

Podle ruské agentury TASS se zákaz silniční nákladní dopravy v Rusku týká „společností ze znepřátelených zemí“. „Ruská vláda má pravomoc zakázat mezinárodní silniční dopravu přes území Ruské federace nákladními automobily zahraničních dopravců registrovaných v cizích zemích, které zavedly omezující opatření vůči občanům Ruské federace a ruským právnickým osobám fungujícím v oblasti mezinárodní silniční přepravy zboží,“ stojí v dekretu.

Ruská vláda musí v případě vydání zákazu uvést, na jak dlouhou dobu bude platit a jakých zemí a typů dopravy se týká.

EU zavedla zákaz vstupu nákladních automobilů ruských a běloruských podniků na své území už letos v dubnu. Unijní zákaz byl součástí pátého souboru sankcí, který EU přijala kvůli útoku ruských vojsk na Ukrajinu. Ruské jednotky k operacím využívají také běloruské území. Zákaz nicméně zahrnuje řadu výjimek včetně přepravy pošty, paliv, potravin či léků.

Zdroj  :ČTK