[quote]Rakousko vypomůže Česku se zavedením elektronických dálničních kuponů. Dnes se na tom dohodli ministr dopravy Dan Ťok (za ANO) a jeho rakouský protějšek Norbert Hofer. Rakouské ředitelství silnic a dálnic (Asfinag) tak bude českých úřadům poskytovat průběžné konzultace se svými zkušenostmi se zavedením tzv. videotollingu. Informovalo o tom ministerstvo dopravy. Stát plánuje nahradit papírové kupony elektronickými známkami od roku 2021.[/quote]

„Stejně jako v Rakousku nebo na Slovensku půjde zaregistrovat přes e-shop registrační značka vozidla, zaplatit dálniční poplatek a jezdit. Kontrolu pak obstará několik stálých nebo mobilních kamer. Odborníci z Asfinag nám poradí, na co si při přípravě a zprovoznění systému dát pozor,“ řekl po jednání Ťok.

V Rakousku je dosud možné vedle elektronických známek využívat ještě klasické kupony. Ty podle Hofera stále využívá přes dvě třetiny řidičů, nákup elektronických známek se však podle něj postupně zvyšuje. České ministerstvo dopravy ovšem počítá s přechodem na plně elektronický systém od roku 2021. Zavedení tzv. videotollingu umožní snížit roční náklady o 100 milionů korun, v roce 2017 stál tisk a distribuce kuponů 314 milionů korun. Ťok zároveň při dnešních sněmovních interpelacích uvedl, že elektronické známky by se mohly kontrolovat prostřednictvím bran současného mýtného systému.

Ministři dopravy obou zemí dnes v Praze také hovořili o společném postupu při modernizaci přeshraniční železnice a propojení silnic.

Za dálnice se v Česku prostřednictvím časových kuponů platí od roku 1995, elektronické mýtné pro kamiony bylo spuštěno v roce 2007. Stát předloni za prodej dálničních známek získal více než pět miliard korun, což bylo o 268 milionů korun více než v roce 2016 a o 561 milionů korun více než v roce 2015.

 

Zdroj : ĆTK