Invoitix

[quote]Zřízení národního leteckého přepravce na Slovensku by si vyžádalo značné náklady a firma by nejméně prvních pět let hospodařila se ztrátou. Vyplývá to z analýzy, kterou si nechalo vypracovat slovenské ministerstvo dopravy. Vytvoření podmínek pro vznik národní letecké společnosti ve spolupráci s investorem slíbila vláda ve svém programovém prohlášení.[/quote]

Slovensko v současnosti nemá pravidelnou leteckou vnitrostátní linku. Spojení mezi dvěma největšími slovenskými městy, Bratislavou a Košicemi, naposledy zajišťovaly České aerolinie (ČSA). Dopravce ale zmiňované lety, na které navazovala linka mezi slovenskou metropolí a Prahou, dříve v tomto měsíci zrušil.

Podle analýzy by národní letecký dopravce v prvních pěti letech činnosti vykázal ztrátu dohromady ve výši 95,6 milionu eur (2,45 miliardy korun). Kromě toho by si projekt vyžádal další peníze na pronájem nebo koupi letadel. Celkově by tak investice do firmy musely dosáhnout 127,7 milionu až 175 milionů eur (3,3 až 4,5 miliardy korun).

Studie počítá s tím, že národní aerolinky by kromě vnitrostátních linek provozovaly i pravidelné lety do zahraničí. Ministerstvo dopravy neuvedlo, zda s ohledem na výsledek analýzy bude prosazovat vznik leteckého dopravce.

Vnitrostátní lety na Slovensku v minulosti provozovalo několika firem, které ale zkrachovaly.

Mezinárodní letecké linky ze Slovenska v současnosti zajišťují hlavně nízkonákladové aerolinky. Mnoha Slováků při letech využívá například vídeňské letiště, v jehož stínu je dlouhodobě nedaleké bratislavské Štefánikovo letiště. Toto letiště chce slovenská vláda pronajmout investorovi, který by zajistil potřebné investice do jeho rozvoje.

 

Zdroj : ČTK

Reklama v článku VLASTNÍ
DPP