[quote]Výrobce kabelových svazků a elektromechanických celků Ray Service bude moci v České republice vyrábět komponenty pro vrtulníky UH-1Y Venom a AH-1Z Viper. Vyplývá to z memoranda mezi podnikem ze Starého Města na Uherskohradišťsku a americkou firmou Bell, která dodá české armádě 12 vrtulníků. Ray Service dnešním podpisem memoranda získá nové schopnosti a zároveň se zapojí do celosvětového dodavatelského řetězce významného amerického výrobce letecké techniky, uvedl v tiskové zprávě mluvčí společnosti Andrej Čírtek.[/quote]

Spolupráci se společností Bell považuje generální ředitel Ray Service Jakub Gabriel za velkou příležitost. „Jde o jednoho s nejvýznamnějších výrobců letecké techniky s desítky let dlouhou tradicí. Oblast letectví navíc patří z hlediska technologií do průmyslu s nejvyšší přidanou hodnotou a těmi nejvyššími nároky. Memorandum se společností Bell je tak pro nás vyznamenáním, ale i závazkem do budoucna a samozřejmě i důležitou referencí,“ uvedl Gabriel.

Ray Service patří mezi významné dodavatele kabeláží do pozemní a letecké techniky. Prosazuje se také jako dodavatel ucelených řešení.

Smlouva na dodávku 12 amerických vrtulníků pro českou armádu by měla být se Spojenými státy podepsána ještě letos, uvedl v sobotu ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO). Český stát koupí helikoptéry za 14,5 miliardy korun (17,6 miliardy s DPH). Firma Bell je má dodat v roce 2023. O nákupu systému H1, který tvoří osm víceúčelových vrtulníků UH-1Y Venom a čtyři bojové vrtulníky AH-1Z Viper, rozhodlo ministerstvo obrany v srpnu. V české armádě nahradí bitevní vrtulník Mi-24/35.

 

Zdroj : ČTK