[quote]Šéf pražského letiště Václav Řehoř ve vedení Letiště Praha v závěru června skončí, ministerstvo financí mu neprodloužilo smlouvu. Řehoř to dnes potvrdil ČTK. Ministerstvo financí dnes vyhlásilo výběrové řízení na člena představenstva letiště, ten by se následně měl stát i šéfem celého letiště. Vyplývá to z úřední desky ministerstva.[/quote]

Řehořovi mandát skončí 27. června. „Rozhodnutí akcionáře respektuji a mým hlavním cílem pro nejbližší dny je zachovat maximální kontinuitu v řízení a fungování firmy. S ostatními členy představenstva pracujeme na předání agendy a zajištění této návaznosti v rámci vedení společnosti. Mám zároveň skvělý pocit z toho, že letiště zůstává v těch nejlepších rukou. Letiště Praha je silnou a stabilní společností s jasně definovanou strategií budoucího rozvoje,“ uvedl současný šéf letiště.

Výběrové řízení je sice vyhlášeno na pozici člena představenstva, ten by však měl být následně pověřen řízením celé společnosti Letiště Praha. Mezi požadavky na uchazeče ministerstvo zařadilo například alespoň desetiletou praxi ve vrcholném vedení společnosti z letectví, dopravy nebo cestovního ruchu.

„V souvislosti s dynamickým vývojem v letecké dopravě a novými výzvami považujeme za vhodné vyhlásit výběrové řízení na člena představenstva Letiště Praha, v rámci kterého posoudíme vize a představy o budoucím směřování této strategické státní účasti. Tento postup je zcela v souladu s nominačním zákonem,“ řekl ČTK v pondělí Zdeněk Vojtěch z ministerstva financí. Podle něj úřad dosavadní sedmiletou práci Řehoře v čele podniku oceňuje.

Řehoř vedl letiště od roku 2014. V roce 2018 mu byl prodloužen mandát v představenstvu na pět let. Smlouva na pozici předsedy představenstva však byla pouze tříletá. Pro úplný konec ve vedení ho ministerstvo musí odvolat. Řehoř letos v březnu proto žádal ministerstvo financí, které je jediným akcionářem letiště, o dvouleté prodloužení smlouvy, ministerstvo mu nevyhovělo. Místopředsedovi představenstva Jiřímu Krausovi, který byl ve stejné situaci, smlouva podle serveru SeznamZprávy naopak prodloužena byla.

Letecký provoz už více než rok výrazně omezuje koronavirová krize. Pražské letiště kvůli ní loni po letech rekordních čísel odbavených cestujících přišlo ve srovnání s rokem 2019 o 79 procent pasažérů. Celkem jich odbavilo 3,66 milionu, což je nejméně za posledních 25 let. Řehoř loni opakovaně uvedl, že firma prodělávala asi sto milionů korun měsíčně. Nyní provoz pomalu posiluje, v dubnu letiště odbavilo téměř 102.000 cestujících, což bylo meziměsíčně asi o 15 procent více.

Skupina Letiště Praha je vedle samotného letiště tvořena dceřinými firmami Czech Airlines Handling a Czech Airlines Technics.

 

Zdroj  :ČTK