Stovky řidičů ze třech moravských krajů společnosti Arriva Autobusy, která má sídlo v Chrudimi, by mohly do konce února ukončit stávkovou pohotovost, vyhlásily ji 20. ledna. S vedením firmy jednají o pracovních a sociálních podmínkách a spějí k dohodě. ČTK to řekl předseda základní organizace Odborového svazu dopravy v Zábřehu Jiří Drlík.

Arriva Autobusy vznikla fúzí Arriva Východní Čechy a Arriva Morava, ve stávkové pohotovosti jsou moravští řidiči, kteří mají podle odboráře od ledna jiné smluvní podmínky než ti na východě Čech. Na Moravě jezdí 650 řidičů, na východě Čech jich je 450.

„Naše požadavky se prakticky naplnily. Jsou už jen drobné nuance, čekáme na zpracování dodatku smlouvy,“ řekl Drlík. Do dvou týdnů, tedy zhruba do konce února, by mohla stávková pohotovost skončit, dodal.

Potvrdil to i mluvčí skupiny Arriva. „S odborovými organizacemi, které stávkovou pohotovost vyhlásily, jsme jednali a jednáme. Nabídli jsme jim možnost podat konkrétní podněty ke kritizovaným rozpisům služeb, čehož využily a dohodli jsme se na úpravách organizace práce. Domníváme se, že míříme k dohodě,“ uvedl mluvčí Jan Holub.

Zatímco zaměstnanci původní Arriva Východní Čechy měli kolektivní smlouvu už vyjednanou na čtyři roky, moravští ne. Podle Drlíka se jim zhoršily pracovní a sociální podmínky. Konala se zatím tři jednání s vedením podniku.

Do konce roku byli řidiči v Olomouckém, Zlínském a Moravskoslezském kraji při jednom turnusu v práci 16 hodin, z toho 12 hodin připadlo takzvaně na tvrdý výkon a čtyři hodiny jsou placené proluky mezi spoji, které jsou hrazené méně a nezapočítávají se do odpracovaného fondu. Od ledna se jim snížil odpracovaný fond z 12 hodin na 10,5 hodiny. Vydělali by si tak méně.

„Chtěli jsme vrátit turnusy do původního stavu. Pokrátil se i čas na úklid autobusu z 30 na deset minut a podobně. Nebylo cílem stávkovat. Chtěli jsme donutit zaměstnavatele k jednání,“ řekl Drlík.

V prosinci odboráři na Moravě souhlasili, že se řidičům zvýší týdenní pracovní doba z 37,5 hodiny na 38,75 hodiny, za to se jim hodinová mzda zvýší o 8,9 procenta. Což je o něco víc, než bylo nařízení vlády pro řidiče v páté tarifní zóně, řekl Drlík.

„Řidičů je stále málo v celé republice. Podstav je hrozný. Dva roky jsme byli kvůli covidu v první linii,“ dodal odborový předák.

Arriva Východní Čechy má jednu odborovou organizaci a jednoho předsedu. Na Moravě je 11 odborových organizací s 11 předsedy, což je podle Drlíka pro vyjednávání složitější. Stávková pohotovost ale byla vyhlášená jednomyslně, dodal.

Akcionářem dopravce Arriva Autobusy, která sídlí v Chrudimi, je společnost Arriva Transport Česká republika. V Česku sdružuje osm dceřiných společností. Arriva Transport je součástí nadnárodní skupiny, ve které je ovládající osobou Deutsche Bahn Aktiengesellschaft. Podle webových stránek v Česku skupina Arriva provozuje 2000 autobusů, 38 trolejbusů, 83 vlaků a zaměstnává více než 3500 lidí.

Zdroj : ČTK