[quote]Státní podnik Řízení letového provozu (ŘLP) loni přes snížení poplatků za poskytované služby zvýšil obrat o pět procent na rekordních 4,19 miliardy korun. Hrubý zisk stoupl o pět milionů na 484 milionů Kč. Hospodářské výsledky schválila na svém  jednání dozorčí rada podniku, řekl ČTK mluvčí Richard Klíma.[/quote]

Do pozitivních výsledků podniku se podle Klímy významně promítla dobrá kondice mezinárodní letecké dopravy. Počet letů v českém vzdušném prostoru loni vzrostl o dvě procenta na 853.383. Pražské letiště zaznamenalo růst o devět procent na 148.052 startů a přistání letadel.

Hlavním zdrojem příjmů podniku bylo poskytování letových navigačních služeb. Tyto výnosy představovaly 94,5 procenta z celkových tržeb. Z toho příjmy z traťových navigačních služeb dosáhly 3,14 miliardy Kč a výnosy z letištních a přibližovacích služeb 607,6 milionu Kč.

,,Ekonomické výsledky podniku odráží rostoucí zájem leteckých dopravců o naše služby. V souladu s evropskou legislativou v oblasti výkonnostního plánování jsme v roce 2017 snížili poplatek za přeletovou jednotku o 26 Kč, což snížilo náš zisk o přibližně 76 milionů Kč. Ke stejnému kroku jsme přistoupili i v roce 2018, kdy jsme cenu za přeletový poplatek snížili o 56 Kč,“ uvedl generální ředitel ŘLP Jan Klas.

Ceny za poskytované služby podnik nezvýšil od roku 2009.

Výše povinných odvodů podniku do státního rozpočtu, včetně daně z příjmů, překročila loni miliardu Kč. Kromě daňových povinností podnik zajistil v souladu s předpisy odvod do fondu zakladatele 138 milionů Kč.

,,I přes rostoucí konkurenci v tomto prostředí jsou provozní a hospodářské výkony podniku důkazem správného zákaznického přístupu i kvalitního manažerského řízení,“ uvedl ministr dopravy v demisi Dan Ťok.

V souladu s mezinárodními předpisy bude dosažený zisk použit zejména na další rozvoj letových provozních služeb v České republice.

Státní podnik Řízení letového provozu vznikl 1. ledna 1995. V souladu s pověřením ministerstva dopravy ČR poskytuje veřejné letecké služby uživatelům vzdušného prostoru ČR a na letištích Praha – Ruzyně, Brno – Tuřany, Ostrava – Mošnov a Karlovy Vary.

Zdroj: čtk