Slabším evropským leteckých společnostem bude letos v zimě hrozit vyšší riziko krachu, protože státy, které zachraňovaly firmy v době pandemie nemoci covid-19, se nyní kvůli rostoucím spotřebitelských cenám zaměřují na podporou jiných oblastí. Uvedla to agentura Bloomberg s odvoláním na zprávu analytiků Sanford C. Bernstein. Mezi nejohroženější země patří i Česká republika.

Zatímco pandemie způsobila v regionu jen málo krachů leteckých společností díky finanční pomoci, v současnosti aerolinky čelí tlaku kvůli vyšším nákladům na pohonné hmoty a pracovní sílu v kombinaci se sezonním poklesem cestování. To přichází v době, kdy se vlády snaží zareagovat na rostoucí účty domácností.

Nejzranitelnější budou menší dopravci ve střední a východní Evropě, upozornili analytici Alex Irving a Clémentine Flinoisová. Jejich prognóza vychází z modelu hodnocení rizika bankrotu podle úrovně konkurence a kapacity, sítě linek a pravděpodobných nákladů na pronájem a výměnu letadel. Mezi nejohroženější patří jedna společnost z Kypru, dvě z Albánie a letecké společnosti se sídlem v Bělorusku, Bulharsku, Česku, Gruzii, Moldavsku a Rumunsku.

Naopak šest největších leteckých společností čelí zanedbatelnému riziku. Nízkonákladové společnosti Ryanair Holdings, EasyJet, Wizz Air Holdings si zachovaly úvěrový rating na investičním stupni a starší společnosti jako Air France-KLM a Lufthansa se stále mohou v případě potřeby spolehnout na pomoc vlády.

České aerolinie jsou od loňského března v úpadku, následně soud povolil jejich reorganizaci. Na konci června společnost oznámila ukončení reorganizace, jejíž součástí bylo uhrazení největší části dluhů za více než 58 milionů korun, emisi nových akcií a převzetí novými akcionáři, změny základního kapitálu nebo načerpání vypořádacího a provozního úvěru od nových investorů. Investorem v ČSA se stala nová firma Prague City Air, kterou vlastní majitelé Smartwings Group Jiří Šimáně a Roman Vik.

Zdroj : ČTK