Značka Volkswagen Užitkové vozy má mezi firmami i živnostníky skvělou pověst. Ani jí se však nevyhnuly komplikace, které v důsledku událostí posledních let ovlivnily nejen automobilový průmysl. V této nelehké době převzala vedení značky v České republice Mirka Cimrová, která však v automobilovém průmyslu není žádným nováčkem. Ve společnosti Porsche Česká republika, která je importérem značky Volkswagen Užitkové vozy na český trh, prošla za dobu své kariéry řadou manažerských pozic.

Jaký byl loňský rok pro značku Volkswagen Užitkové vozy?

Velice úspěšný! Značka Volkswagen Užitkové vozy se stala jedničkou na českém trhu s lehkými užitkovými vozidly v kategoriích N1+N2/M1+M2. Ve srovnání s rokem 2022 stoupl počet dodaných vozů na dvojnásobek a celkem se nám podařilo dodat zákazníkům přes 7 tisíc užitkových vozů Volkswagen. Bestsellery ve svých segmentech se staly modely Caddy a řada T, skvěle si však vedl také Amarok, který obsadil ve svém segmentu třetí místo, přestože jsme ho na trh uvedli až v polovině loňského roku. V lednu 2023 jsme na český trh uvedli elektrický ID. Buzz Cargo, který získal i ocenění International Van of the Year 2023. Také nový Volkswagen Amarok odborníci vysoce ocenili – stal se „mezinárodním pick-upem roku 2024“. Důležitou událostí byl Bus Festival v Hannoveru, na kterém se sešlo přes 80 tisíc fanoušků užitkových vozů Volkswagen, včetně desítek z České republiky. Ti měli na festivalu jedinečnou možnost vidět evropskou premiéru prodloužené verze ID. Buzz Long. Mysleli jsme však i na tělesně postižené spoluobčany – prvním držitelem certifikace Premium Partner v České republice se stala společnost API CZ s.r.o. ze Slapů u Tábora, která se zaměřuje především na úpravy automobilů Volkswagen Caddy a Caddy Maxi pro bezbariérový přístup.

Mirka Cimrová

Začátkem loňského roku vstoupil na český trh elektrický Volkswagen ID. Buzz. Dá se říci, kdo je jeho typickým uživatelem? 

Vozy ID. Buzz jsou určené pro širokou škálu uživatelů. Zatímco verze Cargo usnadní práci podnikatelům, rodina ocení šikovného pomocníka, který neznečišťuje životní prostředí. ID. Buzz Cargo je určený pro praktický provoz. Potenciál vidíme například u městských rozvážkových služeb, které ocení velký přepravní prostor a nízké provozní náklady. Nástup elektromobilů v Česku je ale stále relativně pomalý, a my se proto snažíme uživatelům s výběrem ideálního vozidla pomoci. Motivací by mohly být i připravované dotace pro podniky, které tak získají snazší přístup k nejmodernějším bezemisním vozidlům. Rodinný ID. Buzz cílí na vizionáře, kteří ale rádi zavzpomínají na klasiku. Design odkazuje na kultovní „Bulli“ T1, ale technologie umožňují provoz budoucnosti. ID. Buzz je zodpovědný – ke svému prostředí i k životu kolem nás, což dokazuje skutečnost, že všechny vozy ID. Buzz jsou zákazníkům dodávány s neutrální bilancí emisí CO2.

Od začátku roku mohou podnikatele žádat o dotace na nákup elektromobilů a pořízení a výstavbu dobíjecích stanic. Zaznamenali jste již zvýšený zájem zákazníků o elektromobily na základě tohoto kroku?

Zákazníci mají o dotace zájem, ale momentálně spíše zjišťují, co nabízené programy umožňují. Proces čerpání zatím spuštěn nebyl. Jakmile se tak stane, za Volkswagen Užitkové vozy jsme připraveni získání dotace komplexně zajistit prostřednictvím autorizované sítě zkušených prodejců.

Foto: VW Užitkové vozy

Perspektivy dalšího rozvoje produktového portfolia značky Volkswagen Užitkové vozy…  

Letos máme jasný cíl – dokončit obnovu našeho modelového portfolia. Na jaře proběhne světová statická premiéra nového Transporteru, který uvedeme na český trh v roce 2025. Zároveň bude možné už letos opět objednávat Crafter 4Motion, který se svým pohonem všech čtyř kol nemá ve své kategorii konkurenci. V polovině roku uvedeme prodlouženou verzi ID. Buzz Long a také velmi výkonnou verzi GTX s pohonem všech kol. Rozšíří se také nabídka nových vozů s hybridním pohonem – ve druhé polovině roku přijde na trh plug-in hybridní Multivan 4Motion, dále Caddy, rovněž v plug-in provedení a modernizovaný Crafter. Novinky se dočkají také příznivci kempování. V druhé polovině roku totiž vyjede nová California postavená na základě Multivanu.

Jaká bude podle vás budoucnost automobilového průmyslu?

Budoucnost automobilového průmyslu se bude převážné odvíjet od platné legislativy. Ta totiž určuje, jakým směrem se budeme muset ubírat a k čemu budou motivovaní zákazníci. Ve hře je přechod ke stoprocentně elektrické produkci ale i kombinace nových modelů s nízkoemisními spalovacími motory doplněnými o část čistě elektrických modelů. Za Volkswagen Užitkové vozy jsme plně připraveni se přizpůsobit jakékoliv variantě.

Zdroj: Reliant