DPP

Ropa zdražuje. Přispívá k tomu očekávání, že varianta koronaviru omikron bude mít v roce 2022 jen omezený dopad na globální poptávku po této surovině. Americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) byla dříve v průběhu seance pod tlakem kvůli rušení letů.

Cena severomořské ropy Brent kolem 18:10 SEČ vykazovala nárůst zhruba 3,6 procenta na 78,87 dolaru za barel. Americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) si ve stejnou dobu připisovala 2,9 procenta a prodávala se za 75,92 dolaru za barel.

Ceny ropy od 26. listopadu, kdy se objevila zpráva o nové variantě koronaviru, odepsaly přes deset procent. Minulý týden mírně posílily poté, co první údaje naznačily, že omikron by mohl vyvolávat mírnější onemocnění, napsala agentura Reuters.“Ačkoli se omikron šíří rychleji než jakákoli dosavadní varianty koronaviru, relativní úlevu poskytuje zpráva, že většina lidí nakažených variantou omikron vykazuje mírné příznaky, alespoň zatím,“ uvedla analytička Leona Liuová ze společnosti DailyFX. Americké letecké společnosti v neděli zrušily více než 1300 letů, protože šíření koronaviru snížilo počet dostupných posádek. Několik výletních lodí muselo zrušit zastávky.“Narušení dodávek zboží a služeb v důsledku izolace pracovníků, zejména v oblasti letecké dopravy, se zatím jeví jako hlavní důsledek,“ uvedl analytik Jeffrey Halley ze společnosti OANDA k rostoucímu počtu nakažených variantou omikron. „To pravděpodobně vyvolá pouze krátkodobé napětí. Oživení globální ekonomiky v v roce 2022 je stále na dobré cestě,“ dodal.

Ceny ropy v dolarech za barel (asi 159 litrů):

BURZA TYP KONTRAKT AKTUÁLNÍ CENA PŘEDCHOZÍ ZÁVĚR
Londýn – ICE Brent únor 78,87 76,14
New York – NYMEX WTI únor 75,92 73,79

Zdroj : ČTK