Sedmašedesátiletý muž, kterého policie viní z červnové vraždy pracovnice pražského úřadu práce, musí firmě Aero Vodochody zaplatit jeden milion korun za dlouhodobé nenávistné útoky. Minulý měsíc to potvrdil Vrchní soud v Praze. Letecký výrobce požadoval dva miliony korun, soud tak přiznal polovinu žalované částky. I tak je to podle serveru zřejmě nejvyšší odškodnění, které v tuzemsku vysoudila firma na strůjci pomlouvačné kampaně. Bývalý zaměstnanec firmy dostal již v roce 2017 podmínku, v útocích ale pokračoval a letos v červnu, kdy se konalo další soudní stání, podle policie mimo jiné smrtelně postřelil pracovnici úřadu práce.

Muž pracoval v Aeru Vodochody dva a půl roku jako konstruktér přípravků. Smlouvu měl na dobu určitou, platila do konce srpna 2015. Po tomto datu ve společnosti skončil a začal na firmu veřejně útočit například prostřednictvím sítě YouTube. Začal také provozovat stránku aero-vodochody.net podobnou oficiálnímu webu bývalého zaměstnavatele. Na ní publikoval řadu nevybíravých článků o firmě a jejích pracovnících.

Firma se poté u soudu bránila žalobou na ochranu pověsti. Argumentovala tím, že muž opakovaně zlovolně útočí na základní prvky, na kterých stojí její pověst, zpochybňuje kvalitu produkce, schopnost udržet utajené informace ve vztahu k vyráběnému vojenskému materiálu, pomlouvá klíčové zaměstnance či zneužívá její ochranné známky. Míru zásahu označila za mimořádnou.

Předseda odvolacího senátu Jiří Čurda v rozhodnutí, které má server k dispozici, píše, že zadostiučinění ve výši 1,000.000 Kč je okolnostem věci přiměřené – jak povaze a rozsahu zásahů, tak zejména vzniklé nehmotné újmě. „Odhlédnout nelze ani od toho, že soudem prvního stupně přiznané zadostiučinění převyšuje běžně soudy přiznávané zadostiučinění v obdobných věcech. Podle odvolacího soudu by výše přiznaného zadostiučinění spolehlivě odradila od pokračování v závadném jednání (spočívajícím ve vulgární dehonestaci právnické osoby) každého potenciálního škůdce,“ uvedl Čurda.

Muž už v roce 2017 dostal za pomluvu a vydírání podmínku, konkrétně deset měsíců vězení s odkladem na dvouletou zkušební dobu. Soud mu další útoky na firmu zakázal. Muž v nich však pokračoval. Soudkyně mu nejprve prodloužila zkušební dobu, ale protože si nedal říct, nařídila na 28. června letošního roku veřejné zasedání. Na něm podle serveru plánovala přeměnit původně uloženou podmínku a muže poslat na deset měsíců za mříže.

Muž se k soudu nedostavil, 29. června zaútočil na pracovnici úřadu práce v Bělehradské ulici, žena týž den zemřela v nemocnici. Muže podezřelého z útoku zadrželi policisté po několika hodinách v centru hlavního města. Krátce po zatčení policisté uvedli, že zadržený své činy popisuje a přiznává se k nim, jeho motivem byla podle nich msta za údajná příkoří. Muž podle policistů krátce před střelbou na úřadu práce poleptal kyselinou svou bývalou kolegyni na parkovišti před budovou Aera Vodochody v Odoleně Vodě, kde dříve pracoval jako konstruktér. Údajně také nastražil výbušný systém, který při domovní prohlídce poranil policistu.

Pokud bude obžalován a uznán vinným z vraždy úřednice, útoku kyselinou na zaměstnankyni Aera Vodochody a pokusu o vraždu policisty výbušným systémem, může ho soud potrestat i výjimečným trestem přesahujícím 20 let vězení. Nyní si ve věznici s ostrahou odpykává deset měsíců za pomluvu a vydírání.

 

Zdroj : ČTK