Rozpočet Správy železnic se příští rok meziročně zvýší zhruba o sedm miliard na rekordních 61,9 miliardy korun. Zároveň jej bude možné navýšit až na 70,4 miliardy korun o úvěr od Evropské investiční banky. Z toho na investice půjde až 48,5 miliardy Kč a na opravy a údržbu zhruba 18 miliard Kč. Na dnešní tiskové konferenci to uvedl generální ředitel Správy železnic Jiří Svoboda.

„Považuji za nesmírně důležité, abychom tempo modernizace železnic zachovali a v některých případech i zrychlili. Leží před námi velký úkol v podobě vysokorychlostních tratí, napojení pražského Letiště Václava Havla na železnici nebo implementace systému ETCS. To vše je díky současnému finančnímu rámci možné,“ uvedl ministr dopravy Martin Kupka (ODS).

Správce železničních tratí bude pokračovat v přípravě vysokorychlostních tratí, projekční práce běží na téměř 200 kilometrech. Zahájí také práce na úseku Praha – Letiště Václava Havla – Kladno nebo modernizaci úseku Praha Bubny – Výstaviště. Začne také tendry na modernizaci a rozšíření pražského Masarykova nádraží včetně přímého vstupu do metra. V hlavním městě by měla odstartovat modernizace stanice Praha Smíchov a zdvoukolejnění Branického mostu.

V Brně začne modernizace stanice Brno-Královo pole, která mimo jiné počítá s výstavbou nové nádražní budovy. Na třetím koridoru začne úprava úseku Karlštejn – Beroun a naplno se rozběhnou stavby zahájené již na konci letošního roku, mezi které patří modernizace mezi Mstěticemi a Čelákovicemi, což je poslední nerekonstruovaná část trati Praha – Lysá nad Labem, a bude pokračovat elektrizace a výstavba druhé koleje na úseku Střelice – Zastávka u Brna.

Do modernizace výpravních budov správa příští rok investuje dvě miliardy Kč. V současnosti rekonstruuje 68 výpravních budov a připravuje rekonstrukci dalších 130 objektů.

V oblasti zabezpečení tratí systémem ETCS je hotových 754 kilometrů a dalších 417 kilometrů je ve výstavbě. V projektové přípravě je pak dalších 3332 kilometrů. Letos Správa dokončila modernizaci přejezdů za dvě miliardy Kč. Celkem jich letos rekonstruovala 159 a do konce roku by měl počet vzrůst na 200.

Ještě v prosinci skončí modernizace tratí mezi Brnem, Adamovem a Blanskem a také na úseku Velim – Poříčany. V polovině příštího roku pak bude dokončená rekonstrukce Brandýs nad Orlicí – Ústí nad Orlicí. Až do poloviny roku 2024 bude pokračovat rekonstrukce rozsáhlého železničního uzlu Pardubice.

Kupka se chce podle svých slov příští rok zaměřit na spolehlivost železniční dopravy. Na internetu chce každý měsíc zveřejňovat, jak se vyvíjelo zpoždění vlaků v porovnání s předchozím rokem. Od spolehlivosti dopravy se mimo jiné odvíjí odměny managementu Správy železnic.

Zdroj  :ČTK