DPP

[quote]Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) během srpna vyhlásí na stavby osm soutěží. Jejich celková hodnota bude deset miliard korun. Mezi zakázkami budou mimo jiné dva zbývající úseky modernizované dálnice D1 nebo úsek D48. Celkem jde o více než 52 kilometrů dálnic a silnic. Silničáři to oznámili včera v tiskové zprávě.[/quote]

„V poslední době se nám postupně daří dokončovat přípravu řady klíčových staveb. Ve výběrových řízeních na zhotovitele budou do konce srpna stavby až za deset miliard korun a na podzim zahájíme další tendry. Na realizaci těchto staveb budeme potřebovat v následujících letech dostatek investičních peněz a kapacit stavebních firem,“ uvedl Radek Mátl, který je pověřen vedením ŘSD.

V případě D1 jde o poslední dva úseky, které je potřeba vysoutěžit. První z nich tvoří trasa Devět křížů-Ostrovačice s odhadovanou cenou 1,34 miliardy Kč, u které ŘSD hledalo zhotovitele už v předchozích týdnech, nakonec však tendr kvůli nedohodě s vítěznou firmou zrušilo. Druhá zakázka s předpokládanou hodnotou 1,5 miliardy Kč počítá s další fází modernizace úseku mezi Humpolcem a Větrným Jeníkovem. Práce na stavbě začaly už loni, stát však tehdejší stavební firmy v čele s Geosanem z úseku kvůli zpoždění v zimě odvolal. Další pokračování rekonstrukce následně rozdělil do dvou fází. První z nich, která je zaměřena zejména na problematické odvodnění v úseku a další bezprostředně nutné práce dostala na starost společnost Skanska. Další část prací bude ŘSD nyní soutěžit.

Vedle D1 jsou další tendry zaměřené na úsek Bělotín-Rybí na dálnici D48, který bude nejdražší položkou z připravovaných zakázek. Více než 13kilometrový úsek vyjde podle odhadů zhruba na 2,7 miliardy Kč. Na seznamu výběrových řízení je dále přeložka silnice I/27 Šlovice – Přeštice, křižovatka silnice I/35 Rádelský Mlýn, obchvat Chrudimi a Slatiňan, městský okruh Žabovřeská v Brně a obchvat Karviné.

Modernizace dálnice D1 letos pokračuje šestým rokem. Práce byly zatím kompletně provedeny na 13 úsecích, v současnosti pokračují na dalších pěti úsecích. Hotovo by mělo být v roce 2021.

Stát by letos měl zahájit stavbu na celkem 178 kilometrech dálnic a silnic. Tento rok by mělo být zprovozněno kolem 26 kilometrů nových dálnic, loni stát otevřel čtyři kilometry.

 

Zdroj : ČTK