[quote]Společnost Saferoad z Líní u Plzně, která dodává a montuje dopravní značení, bezpečnostní systémy a svodidla, se stala členem Evropské asociace bezpečnosti silnic (EABS). Ta sdružuje konkurující si evropské výrobce bezpečnostních prvků. EABS bude i v ČR poukazovat na rozdíly v bezpečnosti silnic v různých zemích EU. Dodavatelé se například potýkají s tím, že ČR nepoužívá stejné bezpečnostní prvky jako jinde v EU, přestože je zavázaná, že počet mrtvých sníží, řekl ČTK Pavel Foltýn, ředitel Saferoadu, jednoho z hlavních dodavatelů silničních bezpečnostních systémů v Evropě.[/quote]

„Ve skandinávských zemích už před lety začali projektanti při stavbě silnic počítat s tím, že je normální, že člověk chybuje. Ale to přece není důvod, aby zemřel,“ uvedl kouč firmy Marcel Mourek.

Asociace bezpečnosti silnic má nově pobočku v Praze. Bude přímo v regionech ukazovat konkrétní silnice, kde umírají lidé zbytečně.

„Nechceme tlačit produkty, ale bezpečnost jako takovou,“ řekl Foltýn.

Po státu nepožaduje žádné výhody či priority. Chce jen, aby se už dopředu počítalo s moderními bezpečnostními prvky. Poté ať se vybírá podle kvality, cen, termínů, servisu, řekl Mourek.

Podle Foltýna chce asociace upozornit na stav, že se v Česku připravují stavby a už jejich projekty mají velmi zastaralé bezpečnostní normy. Firmy nabízejí nové výrobky, ale ty nevyhovují starým českým normám.

„Třeba ochrana stromů se schvaluje už dva roky a přitom za rok je 130 mrtvých na pevné překážce (z celkem 545 za rok 2016),“ řekl Foltýn.

Chrániče kolem stromů a pevných překážek se používají všude v Evropě. Podobných produktů je podle Foltýna hodně, například tlumiče svodidel.

„My pořád zakopáváme koncovky svodidel do země a když na ně najede auto, tak vyletí do vzduchu. Dánové tam mají tlumič, o nějž se vůz zastaví,“ uvedl Foltýn.

Žluté pásky na dálnicích, které v noci nejsou vidět, by měly nahradit profilované s retro-reflexí, mobilní svodidla by se měly při opravách používat i u krajnice.

ČR má Národní strategii bezpečnosti silničního provozu do roku 2021, ale její limity se naplňují jen z poloviny. EABS bude tlačit na ministerstva, aby se nehody analyzovaly.

„Povrchy vozovek se opravují a jsou slušné. Ale nechají se tam staré bezpečnostní prvky,“ řekl Foltýn.

Argumenty, že na nové nejsou peníze, jsou podle něj nesmyslné.

„Náklady nejsou výrazně větší než ty současné, často i nižší,“ řekl Foltýn.

Silniční prvky schvaluje ministerstvo dopravy, vyjadřuje se k nim Ředitelství silnic a dálnic; často ale na ně neexistuje norma.

Norové spočítali a dokladovali, kolik se při použití moderních prvků zachrání mrtvých. Norsko a Švédsko, kde je dlouhodobě používají a jejich prodeje trvale výrazně rostou, mají v Evropě nejméně úmrtí při nehodách, ČR je 26. Podle Mourka nejde jen o věci, které zabrání tvrdému nárazu, ale je také mnoho těch, které zlepší kontrolu a pozornost, například barvy nátěrů, vibrující značení a další.

Zdroj: ČTK