Saúdskoarabská nízkonákladová letecká společnost flyadeal vypravila svůj první let s výhradně ženskou posádkou. Mluvčí společnosti řekl, že letadlo z Rijádu dopravilo cestující do Džiddy. Šest členek posádky byly Saúdské Arabky, pilotka byla cizinka, mluvčí ale nesdělil, z jaké země.

Flyadeal je dceřinou firmou státní společnosti Saudia. Saúdskoarabská agentura pro civilní letectví nápad se ženskou posádkou uvítala. Saúdská Arábie pustila ženu do pilotní kabiny v roce 2019 jako druhou pilotku, uvedla agentura AFP.

Konzervativní království vede de facto jeho korunní princ Muhammad bin Salmán. Od jmenování korunním princem v roce 2017 prosazuje společenské reformy, k nimž patří rozšiřování práv žen. Navzdory tomu je Saúdská Arábie stále kritizovaná za nedodržování lidských práv.

Na začátku května království oznámilo, že se chce stát centrem letecké dopravy a tu ve své zemi ztrojnásobit. Do konce desetiletí chce přepravovat 330 milionů lidí ročně. Království hodlá do tohoto sektoru do roku 2030 investovat 100 miliard dolarů (2,3 bilionu Kč), založit novou státní leteckou společnost a v Rijádu vybudovat nové letiště.

DPP