[quote]Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) zveřejnila na sociálních sítích video, v němž na zadním místě spolujezdkyně jede v autě bez použití bezpečnostního pásu zkontrolovat do obchodních řetězců, zda po dočasném zrušení DPH snížily ceny respirátorů. Schillerová se po následné kritice za pochybení omluvila a uvedla, že pošle 10.000 korun na pomoc obětem dopravních nehod. Případem se podle serveru Novinky.cz zabývá i policie kvůli podezření z přestupku.[/quote]

„Přestože šlo o popojíždění na parkovišti, pás jsem mít měla. Byla to chyba, která mě velmi mrzí. Proto přispěji Českému sdružení obětí dopravních nehod částkou deset tisíc korun,“ uvedla dnes na twitteru ministryně.

Případem se zabývá i policie, bez ohledu na to, že je Schillerová jako ministryně financí takzvanou chráněnou osobou. „Na základě oznámení občanů i sdělovacích prostředků se touto záležitostí zabýváme pro možné podezření ze spáchání přestupku ze strany chráněné osoby. Přestupek lze řešit stejně jako u osob neužívajících policejní ochranu, tj. domluvou, příkazem na místě nebo oznámením příslušnému správnímu orgánu,“ sdělila Novinkám mluvčí policejního prezidia Kateřina Rendlová.

Za jízdu bez pásů hrozí podle serveru tři trestné body v systému, pokuta do 2000 korun na místě nebo správní řízení na úřadě, ve kterém může padnout pokuta do 2500 korun.

Kritiku na sociálních sítích vyvolal i příspěvek ministra dopravy a průmyslu Karla Havlíčka (za ANO). Zveřejnil v něm fotografie, na nichž se svým psem cestuje lokálkou po jižních Čechách. Vláda přitom apeluje na lidi, aby kvůli epidemii koronaviru omezili cestování a kontakty s jinými na minimum a zůstali doma. V pondělí vláda zváží případné další zpřísnění současných opatření, ve hře je i omezování cestování mezi kraji.

 

Zdroj : ČTK