Městská podpora sdílených kol skončí v Brně 30. září. Peníze pro letošek budou vyčerpané, loni stačily na pokrytí všech jízd od března do října. Lidé letos kola využívají mnohem více, uvedl v tiskové zprávě radní pro dopravu Petr Kratochvíl (ODS). Do srpna eviduje magistrát 140.000 jízd. Po konci podpory si budou lidé jízdu platit sami. Město, které službu podporuje druhým rokem, plánuje, že v příštím roce rozpočet na projekt navýší.
Brno uzavřelo čtyřletou smlouvu s poskytovateli sdílených kol Rekola a nextbike, podle které si mohou lidé půjčit kolo dvakrát denně zdarma na 30 minut. Místo nich platí provozovatelům město. Na jednu cyklistickou sezonu od jara do podzimu vyčlenilo 2,4 milionu korun, které lze po vyčerpání navýšit až na čtyři miliony korun.
Letos už ale ani tyto peníze nestačí, zájem o službu vzrostl. „V exponovaném období od května do srpna se počet jízd zvedl o téměř 20 procent. Bohužel, s ohledem na zákon o veřejných zakázkách nemůžeme jednoduše a flexibilně navýšit limit zakázky a dál jízdy proplácet. Pro rok následující ale chceme podporu bikesharingu optimalizovat a rozpočet navýšit,“ řekl Kratochvíl. Podle statistiky magistrátu zaznamenala služba za letošní sezonu 8000 nových uživatelů. Nejvíce jízd, 900 denně, bylo v červnu.
Možností vypůjčit si kolo zdarma chce město k cyklodopravě motivovat i ty, kdo vlastní kolo nemají nebo kdo si nejdřív chce jízdu po městě vyzkoušet. Díky projektu má navíc město přehled o tom, kam lidé na kole často jezdí a na která místa v Brně se má při plánování cyklodopravy prioritně zaměřit. Díky tomu lze lépe zacílit budoucí zlepšování infrastruktury a zajistit v budoucnu cyklistům bezpečnější a pohodlnější průjezd městem, uvedl magistrát.
Nextbike nabízí měsíčné předplatné, kdy za 79 korun získají lidé dvakrát denně 30 minut. Jinak stojí půlhodina 32 korun. Rekola mají taxu 25 korun na půl hodiny. Také tato společnost nabízí předplatné. V měsíční ceně 59 korun jsou čtyři půlhodinové jízdy, za 249 korun je půlhodinových jízd neomezeně.
Zdroj: ČTK