Silničáři v Praze aktuálně provádějí prohlídku části chátrajícího Libeňského mostu vedoucího přes Vltavu. Na mostě se uskutečňuje také kontrola kloubů endoskopickou metodou. Cílem je zkontrolovat jejich stav. ČTK to řekla mluvčí Technické správy komunikací (TSK) Barbora Lišková. Klouby zajišťují přenos sil z mostní konstrukce do podpěr, pilířů. Důvodem kontroly je porucha kloubů, ke které došlo v části nad Rohanským ostrovem, na takzvaném inundačním mostě, kde je zřejmě poškodil mráz. Tato část mostu je od čtvrtka minulého týdne zcela uzavřena.

Libeňský most je soumostí tvořené šesti mosty a byl postaven podle návrhu architekta Pavla Janáka v roce 1928. Most nebyl nikdy opravován a je ve velmi špatném stavu.

„Dnes jsme přistoupili ke kontrole rovněž na mostě přes Vltavu, neboť se jedná o stejný typ konstrukce jako na inundačním mostě,“ řekla Lišková.

Výsledky kontroly kloubů z mostu přes řeku, stejně jako z dalších jeho částí, dostane na stůl nově ustavená rada monitoringu složená z projektantů, odborníků z Kloknerova ústavu Českého vysokého učení technického v Praze a Vysokého učení technického v Brně, zástupců TSK a zhotovitele. Rada zasedne v pondělí a všechny informace posoudí a rozhodne o dalším postupu. TSK v současné době projektuje konstrukci, která by mohla inundační most podepřít. Také k ní se rada vyjádří.

Na závadu na inundačním mostě přišli silničáři při geodetických měřeních obloukové konstrukce a monitoringu kloubů ve vrcholu oblouku mostu. Jedná se o samostatný oblouk na Rohanském ostrově. Odborníci zjistili, že nosné kovové desky zajišťující funkčnost celého systému jsou mimo svoji správnou polohu a zároveň dochází k drcení betonu nosných prvků.

Přes most v celé jeho délce nejezdí tramvaje a na inundační most, který slouží jako preventivní ochrana cesty před povodní, nesmějí ani chodci, cyklisté a automobily. Most přes Vltavu uzavřen není. Uzavřený úsek mohou chodci a cyklisté obejít po lávce ke komplexu Dock a Štorchovou ulicí po rampě na most.

Vedení Prahy za primátorky Adriany Krnáčová (ANO) v letech 2014 až 2018 počítalo se zbouráním Libeňského mostu a jeho nahrazením novou konstrukcí, jeho nástupci ale rozhodli o opravě. Konsorcium firem, které most opraví, vede společnost Metrostav TBR a tvoří jej ještě mateřský Metrostav a projekční firmy SATRA a SHP. Práce by podle dřívějšího vyjádření ředitele TSK Jozefa Sinčáka mohly začít na jaře 2025.

Zdroj: ČTK

DPP