Dieselové kamiony platí od března vyšší mýto, elektrická nákladní auta však stále nejsou alternativou. Ani cenou, ani dojezdem.
Od 1. března díky poplatkům za produkci CO2 zvyšují v ČR sazby mýtného. Navýšení mýta, které například v nejrozšířenější kategorii kamionů specifikace Euro VI na dálnici nově činí 65 haléřů na kilometr, což je o 13 % více, se dotkne všech dopravců a současně i jejich zákazníků. V sousedním Německu zavedli již od loňského prosince pro nákladní soupravu nad 18 t s 5 a více nápravami a motorem EURO VI příplatek CO2 ve výši 0,158 EUR (3,90 Kč/km), což je navýšení stávající sazby o 83 %. To znamená, že například jen za německý úsek při cestě do Hamburku platí od 1. prosince 2023 český dopravce o 2 000 Kč více, za tranzit do Francie přes Německo připlácí přes 60 EUR. Mýtné zvýšilo od ledna také Rakousko (o 7,4%), Valonská část Belgie, Maďarsko zdražilo nadvakrát celkem o 30 až 50 %, ceny zvýšilo i Polsko a chystají se další země.
Podle generálního tajemníka ČESMAD BOHEMIA Vojtěcha Hromíře brutální zdražení v Německu nijak provoz dieselových kamionů neomezilo a není schopno samo o sobě zajistit prodej těch elektrických. Vyšší mýtné tedy pouze zdražuje dopravní služby jako každé jiné daňové navýšení. Současně tak bohužel bude i u nás působit proti snahám o snižování inflace. Dopravci podle něj rozhodně nebyli skupinou, která období růstu cen využila k navyšování svých zisků, ale právě naopak dopláceli na dražší pohonné hmoty, energie i strmě rostoucí náklady na techniku. Vyšší mýtné tak od března poznamenává ceny služeb všech českých dopravců.
Konference e-Truck ve flotile českého dopravce
Na brněnském výstavišti proběhla v úterý 27. února 2024 konference pořádaná Sdružením ČESMAD BOHEMIA na žhavé a do značné míry kontroverzní téma „e-Truck ve flotile českého dopravce“. Dvěma stům přítomných prezentoval na úvod vládní postoj k elektromobilitě v nákladní dopravě ministr dopravy Martin Kupka, který řekl: „V tomto týdnu vypíšeme výzvu na budování dobíjecí infrastruktury pro nákladní automobily v hodnotě jedné miliardy korun. Na hlavních tazích sítě TEN-T tak vzniknou dobíjecí huby s kapacitou až 3,6 MW. Do roku 2030 chceme mít na území ČR takové množství těchto hubů, aby na klíčových dopravních tepnách měli dopravci možnost na každých 60 kilometrech dobíjet své kamiony. Připravujeme také podporu, která umožní dopravcům budovat kapacitní dobíječky i v jejich vlastních areálech. Stát má na prvním místě podporovat vznik potřebné infrastruktury. A právě tomu se také věnujeme.“
V otevřené diskuzi výrobců a dodavatelů dopravní techniky a dobíjecí infrastruktury se dopravci podělili o první zkušenosti s provozováním bateriových nákladních vozidel. Velkým problémem v současnosti nabízených vozidel kromě známých omezení, jako je malý dojezd, je také jejich malá univerzálnost omezující nasazení vždy jen pro specifický dopravní úkol. Bohužel zatím neexistuje žádné řešení vhodné pro těžkou dálkovou mezinárodní dopravu a v této oblasti není vidět ani pověstné světlo na konci tunelu. Další nezbytnou podmínkou pro rozvoj nákladní elektromobility je zájem zákazníků a jejich ochota podílet se na vyšších nákladech spojených s elektromobilitou a rovněž komplikovanější a náročnější logistikou provozu bateriových vozidel.
Firmy nechtějí pořizovat elektrická nákladní auta
Podle webu Čistá doprava ke konci loňského roku jezdilo v ČR jen 19 elektrických nákladních aut. A z toho deset se jich registrovalo právě loni. Mezi nimi je například elektrické popelářské auto nebo také míchačka na beton. O elektrické kamiony ale dopravci moc zájem nemají. A to i přesto, že resort dopravy chce podpořit výstavbu dobíjecích stanic. V ČR ani není dost dobíjecích stanic pro nákladní auta. Ministerstvo dopravy podpořilo jejich výstavbu jednou miliardou korun. Dotační program otevřelo 29. února. Roste zájem o elektrododávky. Někteří autodopravci plánují vyřadit spalovací motory úplně. „Dobíječky mají svoje specifika, měly by být do budoucna schopny obsloužit e-trucky a jejich výkon by měl být 3,6 megawattu. Pro další výzvu máme připravenou i druhou miliardu korun,“ uvedl ministr dopravy Martin Kupka (ODS). Na větší využívání elektrických nákladních aut tlačí emisní cíle Evropské unie. Ty požadují do roku 2025 snížení emisí oxidu uhličitého o dvacet procent. Do roku 2030 nejméně o 35 procent. Podle sdružení autodopravců Česmad Bohemia to není reálné.
Foto: Scania
Zdroj: ŽESNAD