Invoitix

Škoda Auto zvýšila v prvním čtvrtletí dodávky vozů zákazníkům o 5,2 procenta na 220.500 aut. Nejprodávanějším modelem značky zůstává Octavia s 61.200 vozy, což představuje meziroční nárůst o 36 procent. Následují Kamiq, Fabia a Karoq. Prodej elektrického modelu Enyaq stoupl o 12 procent. Škoda to oznámila v tiskové zprávě.

Největším trhem Škody bylo Německo, kde automobilka zvýšila počet dodaných aut o 3300 na 43.500 vozů. Tržní podíl značky v Evropě proti loňsku stoupl o 0,1 procentního bodu na 5,1 procenta.

„Po výzvách posledních několika let registrujeme trvalou poptávku ze strany zákazníků a efektivně udržujeme kapacitu našich dodávek. I když je elektrická budoucnost stále blíže, stojíme si za našimi modely se spalovacími motory a hybridním pohonem, protože společně poskytují zákazníkům svobodu volby během přechodu do plně elektrické éry. Tato strategie zaměřená na zákazníka nám pomůže zvýšit tržní podíl v Evropě a zároveň růst na nových zahraničních trzích v Asii a na Blízkém východě,“ uvedl předseda představenstva Klaus Zellmer.

Druhým největším trhem firmy je Česká republika, kam automobilka v prvním čtvrtletí dodala 20.300 vozů, tedy meziročně o 0,5 procenta více, a udržela si vedoucí pozici s podílem na trhu 35,2 procenta. Spojené království jako třetí největší odbytiště zaznamenalo meziroční zvýšení o téměř devět procent na 18.400 vozů. Mezi další velké trhy značky Škoda v prvním čtvrtletí patřily Polsko, Turecko, Itálie, Francie a také Španělsko, kde odbyt vzrostl o 18 procent na 8600 vozů.

Výroba ve skupině Škoda Auto Group, bez produkce v partnerských montážních závodech v Číně, na Slovensku a v Německu, ale včetně ostatních koncernových značek, se zvýšila o 4,5 procenta na 278.500 aut.

Škodě v prvním čtvrtletí klesl provozní zisk podle člena představenstva pro finance Holgera Peterse o 1,3 procenta na 535 milionů eur (téměř 13,5 miliardy Kč). Tržby automobilce klesly meziročně o více než tři procenta na 6,57 miliardy eur. Rentabilita tržeb ale stoupla o 0,1 bodu na 8,1 procenta. Investice, zejména do nových produktů, stouply o 2,3 procenta na 443 milionů eur.

V prvním čtvrtletí zahájila Škoda Auto výrobu modernizovaných modelů Scala, Kamiq a Octavia a také nové generace SUV Kodiaq, které je k dispozici rovněž jako plug-in hybrid s dojezdem na elektřinu přes 100 kilometrů. Vedle toho automobilka pokračuje v uvádění dalších elektromobilů. Kompaktní SUV Elroq bude mít světovou premiéru koncem tohoto roku a v roce 2026 vstoupí na trh kompaktní městské SUV Škoda Epiq s cenou okolo 625.000 Kč.

Zdroj: ČTK

Reklama v článku VLASTNÍ
DPP