[quote]Plzeňská Škoda Electric dokončila dodávku hlavních komponentů pro soupravy bezpilotního metra do Jižní Koreje. Vozidla budou sloužit ve 2,5milionovém Inčchonu, třetím největším korejském městě, které leží nedaleko metropole Soulu. Pro finálního dodavatele souprav, společnost Woojin ze Soulu, vyrobil podnik motory a kompletní měničový systém, řekl dnes ČTK mluvčí mateřské Škody Transportation Jan Švehla. Hodnotu zakázky neuvedl. První cestující by se novým metrem bez obsluhy měli svézt letos v létě.[/quote]

Pro Škodu Electric nejde o první dodávku pro Inčchon. Na dřívějších projektech ale spolupracovala s koncernem Hyundai Rotem, tehdejším dodavatelem vozidel. „Při dalším rozšíření infrastruktury tamní podzemní dráhy už dodávku nového vozového parku zajišťoval jiný korejský výrobce Woojin. Přesto jsme opět zůstali dodavateli klíčové části vozidel,“ uvedl ředitel obchodu Karel Majer.

Dodané motory a měničový systém procházejí v těchto týdnech náročnými testy při technickém oživování nových souprav. „Naše měniče zajišťují vlastní pohyb vozidla a veškeré další související funkce, jako je například napájení klimatizace prostoru pro cestující, chlazení všech vozidlových komponent a nabíjení vozidlové baterie,“ uvedl projektant Miroslav Jokl.

Škoda Electric, součást plzeňské Škody Transportation ze skupiny PPF, už dodala zhruba 14.500 trolejbusů do 30 zemí Evropy, Asie a USA. Nabízí také několik typů bateriových elektrobusů, trakční pohony a motory pro lokomotivy, tramvaje, elektrické vlaky, metro a důlní vozy. Zaměstnává 760 lidí, z toho 200 ve vývoji a konstrukci. Podnik se chystá investovat čtvrt miliardy korun do rozšíření výroby a vytvoří 90 nových pracovních míst. Aktuální roční kapacita firmy je až 210 trolejbusů a elektrobusů, 240 sad pohonů a 3000 motorů. Investice ji rozšíří o 50 vozidel ročně, o 50 pohonů a 2000 motorů. Dlouhodobě zisková firma v roce 2019 vydělala 144 milionů Kč při tržbách 2,23 miliardy Kč. Letos očekává rostoucí poptávku po vozech pro MHD.

 

Zdroj : ČTK