[quote]Škoda Transtech, součást skupiny Škoda Transportation, dnes předala první obousměrnou a stoprocentně nízkopodlažní tramvaj ForCity Smart Artic třetímu největšímu finskému městu Tampere. Postupně tam zamíří 19 vozidel za více než 100 milionů eur (přes 2,7 miliardy Kč). Na vývoji pracovali zaměstnanci napříč skupinou, tento typ nové generace tramvají má velký exportní potenciál, řekl dnes ČTK obchodní viceprezident Škody Transportation a předseda představenstva Škody Transtech Zdeněk Majer.[/quote]

„Získávají moderní, prověřené technické řešení vhodné pro tvrdé severské podmínky. Nové vozy poskytují maximální pohodlí pro cestující, například i díky vyhřívání podlah, dvojitým sklům a klimatizaci na léto. Vycházejí z řešení ověřeném při výrobě vozidel pro hlavní město Helsinky, kam jsme dodali celkem 72 tramvají,“ řekl.

Tampere si na první etapu nové tramvajové sítě objednalo 19 tramvají včetně desetiletého plného servisu. Smlouva zahrnuje další tři opce až na 46 dalších vozidel. Škoda dodá v příštích letech ještě 29 vozů pro novou linku Helsinky – Espoo.

Kvůli tomu, že výrobní závod v Otanmäki nemá potřebnou zkušební dráhu, musí se některé zkoušky provést přímo v Tampere. Proto budou také některé části interiéru jako čalounění montovány až po instalaci elektrovýzbroje tak, aby nepřekážely při měření, seřizování a dalších zkouškách. „Část testů systémů se navíc provádí v dálkovém režimu, kdy se na tramvaj připojí skupina softwarových inženýrů z Plzně,“ řekl generální ředitel Škody Transtech Juha Vierros.

Tramvaj ForCity Smart Artic Tampere až pro 360 cestujících je dlouhá 37,3 metru. Transtech, založený v roce 1985, je s 650 zaměstnanci největším výrobcem kolejových vozidel v severských zemích. Členem skupiny Škoda Transportation se stal v roce 2015 a o tři roky později jej plzeňská skupina převzala úplně. Hlavními produkty jsou dvoupodlažní elektrické vagony, tramvaje a strojírenské výrobky.

 

Zdroj : ČTK