[quote]Slovenské státní železnice dnes představily v železničním uzlu Vrútky první novou jednopodlažní elektrickou jednotku Panter od konsorcia Škoda Transportation a ŽOS Trnava. Železniční společnost Slovensko (ZSSK) jich odebere 25. Na Slovensku budou postupně nasazovány od léta, řekl předseda představenstva Škody Transportation Petr Brzezina. Česká skupina je dodává i českým a lotyšským drahám a Jihomoravskému kraji.[/quote]

Slovenská ZSSK zaplatí za všech 25 elektrických vlakových jednotek 160 milionů eur (zhruba čtyři miliardy korun), dopravce bude zakázku financovat i z fondů EU. Česko-slovenské konsorcium porazilo před dvěma lety v soutěži švýcarskou společnost Stadler Rail.

Nové jednotky budou jezdit na všech slovenských elektrifikovaných regionálních tratích s rychlostí do 160 km/h. Dodávány budou ve dvou provedeních. První s délkou 80 metrů a kapacitou 247 sedadel a druhé 106 metrů s 343 sedadly. Každý vůz soupravy má klasické dva podvozky a každá jednotka tři hnací podvozky. Díky tomu umožňují provoz i v náročných zimních podmínkách.

„Kromě prvních dvou kusů budou veškeré dodávky vyráběny v úzké spolupráci s partnerem ŽOS Trnava, který se bude podílet na montáži a zkouškách,“ řekl místopředseda představenstva Tomáš Ignačák.

Široké nástupní dveře s průchozím interiérem umožňují rychlý a plynulý pohyb cestujících. Nastupovat lze u většiny standardních nástupišť bez schodů, u ostatních využijí cestující výsuvné schody.

 

Zdroj : ČTK