DPP

Slovensko dá z evropských fondů 350 milionů eur (8,8 miliardy korun) na podporu veřejné dopravy, o peníze se budou moci ucházet samospráva i dopravci. Novinářům to řekli ministr dopravy Jozef Ráž a ministr investic Richard Raši. V minulosti zakázky v podobných projektech získali také čeští výrobci vozidel pro veřejnou hromadnou dopravu.

Z programu lze financovat například nákup tramvají, trolejbusů, autobusů na alternativní pohon a také budování přestupních terminálů či modernizaci dep. Peníze jsou určené pro všechny kraje s výjimkou Bratislavského, kde je nejvyšší životní úroveň v celé zemi.

O peníze se mohou ucházet města či kraje a také dopravci, kteří zajišťují přepravu lidí v rámci závazku veřejné služby. Projekty zájemců vyhodnotí týmy expertů.

„Cílem této výzvy je zatraktivnit veřejnou dopravu a dostat lidi z individuální dopravy,“ řekl Ráž. Dodal, že by uvítal, pokud by uspěly projekty na železnici.

Podle Rašiho pro Bratislavský kraj bude vyhlášen samostatný program pro rozvoj veřejné dopravy.

Dopravní podniky na Slovensku už v minulosti využily peníze z evropských fondů například na modernizaci vozového parku. Zakázky na dodávku autobusů, tramvají či trolejbusů získali také čeští výrobci těchto vozidel.

Zdroj: ČTK