Správce slovenských dálnic NDS ani na třetí pokus nedokázal uzavřít soutěž na dodání nového mýtného systému, ve kterém dříve opakovaně označil za vítěze českou společnost CzechToll. NDS informovala ČTK, že úřad, který dohlíží na veřejné zakázky, nařídil opětovně vyhodnotit nabídky v soutěži.

Nový mýtný systém chce Slovensko vybudovat ve snaze snížit provozní náklady na výběr mýta, který nyní zajišťuje společnost SkyToll. Ta stejně jako CzechToll patří do skupiny ITIS Holding.

Spolu s CzechTollem o zakázku na klíčovou část nového mýtného systému usilují také další dva zájemci. Mezi nimi je i konsorcium, jehož členem je kromě jiných jihlavská společnost Optokon.

NDS dříve oznámila, že CzechToll uspěl v související soutěži, která se týká dodání mýtných služeb. Tato zakázka se týká dodávek palubních jednotek a jejich distribuci pro dopravce, stejně jako zajištění zákaznických míst.

V soutěži na vybudování a provoz stávajícího slovenského mýtného systému SkyToll v minulosti uspěl s nejdražší nabídkou, když v tendru zůstal po vyloučení ostatních zájemců sám. Slovenský Nejvyšší kontrolní úřad už dříve upozornil, že téměř polovina z vybraného mýtného na Slovensku v prověřovaném období připadla SkyTollu ve formě odměny. SkyToll letos v srpnu odmítl výtky, že jeho služby v zemi jsou předražené. Smlouva se státem mu původně měla skončit loni, stát ji ale prodloužil, protože dosud neukončil tendr na nový mýtný systém.

Zdroj: ČTK