Invoitix

Tribunál Soudního dvora Evropské unie zrušil verdikt Evropské komise (EK) o schválení státní pomoci německé letecké společnosti Condor. Ta pomoc získala po úpadku své mateřské firmy Thomas Cook. Soudci druhého nejvyššího soudu EU podle sdělení rozhodli, že EK měla před schválením zahájit oficiální vyšetřovací řízení. Proti rozhodnutí je možné se odvolat.

Komise schválila státní pomoc v objemu 321 milionů eur (osm miliard Kč) pro Condor v červenci 2021. Cílem pomoci bylo podpořit restrukturalizaci a pokračování činnosti aerolinek, a také vyřešit obtíže, kterým tyto aerolinky čelily kvůli platební neschopnosti bývalé mateřské firmy Thomas Cook.

Rozhodnutí o pomoci napadly u soudu irské aerolinky Ryanair. Ty podle soudu dostatečně prokázaly, že EK měla mít pochybnosti, zda podpora splňuje požadavek přiměřeného sdílení zátěže, a před schválením zahájit formální vyšetřování pomoci. Komise dostatečně nezkoumala, zda Německo mělo zaručený odpovídající podíl na budoucích kapitálových ziscích společnosti Condor, to však bylo nezbytné.

Zrušení pomoci ještě nemusí nutně znamenat, že aerolinky budou muset peníze okamžitě vrátit, upozornila agentura DPA. Kromě odvolání k nejvyššímu soudu EU může komise také za určitých okolností vydat nové rozhodnutí.

Soudci rovněž v uvedli, že žalobě Ryanairu vyhověli, ale pouze s ohledem na porušení procesních práv v rámci požadovaného přezkumného řízení. Ryanair podle nich nemůže napadnou věcnou zákonnost rozhodnutí. Podle nich neprokázal, že by jeho konkurenční postavení mohlo být přiznáním podpory aerolinkám Condor významně ovlivněno.

Případ Condor je jednou z mnoha žalob, které aerolinky Ryanair podaly kvůli státní podpoře pro konkurenční firmy. Dosud byl Ryanair v některých případech úspěšný, v jiných ne. Condor a Ryanair loni také společně zažalovaly finanční injekci pro německou Lufthansu, kterou už tato letecká společnost dávno splatila. Na rozsudek nejvyššího soudu se v tomto případě stále čeká.

Zdroj: ČTK

Reklama v článku VLASTNÍ
DPP