Bez přítomnosti čtyř obžalovaných dnes soud v nizozemském Haagu vynese verdikt v případu sestřelení dopravního letadla společnosti Malaysia Airlines v létě 2014 nad východem Ukrajiny. Z vraždy všech 298 cestujících a členů posádky letu MH17 jsou obviněni tři Rusové a jeden občan Ukrajiny. Prokuratura požaduje doživotní tresty, což je v Nizozemsku nejvyšší možný trest.

Mezinárodní tým vyšetřovatelů pod vedením expertů z Nizozemska před čtyřmi roky dospěl k závěru, že letadlo malajsijských aerolinek na lince MH17 zasáhla ruská raketa Buk vystřelená z mobilního odpalovacího zařízení, které patřilo 53. brigádě ruské protivzdušné obrany s posádkou v Kursku. Raketa byla odpálena z prostoru tehdy kontrolovaného proruskými separatisty. Moskva i separatisté odpovědnost odmítají.

Prokuratura obvinila tři Rusy – Igora Girkina, Sergeje Dubinského, Olega Pulatova – a ukrajinského občana Leonida Charčenka mimo jiné z vraždy. Pulatov měl u soudu jako jediný z obžalovaných právní zastoupení. Jeho právníci se snažili zdiskreditovat prokuraturu a předkládali alternativní teorie ve snaze vnést do případu pochybnosti, které by mohly soudu zabránit vynést rozsudek o vině.

Nehledě na to, zda nizozemský soud uloží čtyřem obžalovaným doživotí za mřížemi, je velmi nepravděpodobné, že si trest odpykají. Nikdy nebyli zatčeni a proces se konal v jejich nepřítomnosti.

Civilní boeing, který mířil z Amsterodamu do Kuala Lumpuru, podle vyšetřovatelů nad ukrajinským Donbasem sestřelila ruská protiletecká raketa Buk, kterou Rusové poskytli proruským separatistům. Žádný ze čtyř mužů nečelí obvinění, že přímo střelu přímo odpálil, úzce však spolupracovali na jejím sehnání, na pořízení odpalovacího zařízení a podíleli se na i na převozu a instalaci systému.

Soudní proces, který se konal v přísně střežené soudní síni poblíž letiště Schiphol, začal 9. března 2020 tím, že prokurátor přečetl jména všech obětí. Soudci si poté vyslechli důkazy o odposlechu komunikace mezi podezřelými, které podle žalobců ukazují jejich vinu, prozkoumali forenzní materiály z místa nehody a rekonstrukci odpálení rakety, kterou prokurátoři sestavili z příspěvků na sociálních sítích a dalších snímků. Soudci také navštívili hangár na nizozemské vojenské letecké základně, kde jsou stále uloženy trosky sestřeleného letadla, jenž byly vyzvednuty na Ukrajině.

Rozsudek bude vynesen na pozadí pokračující ruské invaze na Ukrajinu, případ by se tak podle pozorovatelů mohl stát příkladem pro stíhání zločinů spáchaných během války.

Zdroj : ČTK