Zdroj: Pixabay.com
DPP

[quote]Šéf organizace ruských dálkových autodopravců Andrej Bažutin hodlá oznámit kandidaturu na prezidenta, oznámila dnes rozhlasová stanice Echo Moskvy. Bažutin se skrývá na neznámém místě poté, co uprchl z budovy petrohradského soudu. Od roku 2015 stojí v čele boje proti výběru mýtného, který podle kritiků okrádá dopravce a obohacuje ruské oligarchy.[/quote]

Systém výběru mýta na ruských státních silnicích zavedla ruská vláda před třemi lety s cílem kompenzovat výdaje na opravu silnic poškozených těžkými nákladními automobily. Bez soutěže vláda zvolila systém Platon společnosti RT-Invest, která patří miliardářské rodině Rotenbergových blízké prezidentu Vladimiru Putinovi.

Dálkoví dopravci od počátku systém kritizovali a organizovali stávky a protestní demonstrace, které podpořila řada opozičních stran od komunistů po liberály. Tažení autodopravců, kteří jsou vzhledem k rozloze Ruska důležitou složkou ruské ekonomiky, má podporu i známého ruského protikorupčního aktivisty Alexeje Navalného.

Vláda ale proti dopravcům tvrdě zasáhla. Šéf jejich sdružení Bažutin byl v prosinci zadržen a odsouzen k 15 dnům vězení za údajné řízení bez dokladů. Bezprostředně po zadržení byl znovu zatčen a odsouzen na dalších deset dnů za pořádání nepovolených protestů. Z budovy petrohradského soudu ale uprchl a skrývá se na neznámém místě.

Samotné sdružení bylo v prosinci zařazeno mezi „zahraniční agenty“, protože podle ruského ministerstva financí dostalo finanční podporu od čtyř německých občanů. Podle průzkumů veřejného mínění stanovisko autodopravců podporuje 70 procent Rusů.

Bažutin ze svého úkrytu oznámil, že dnes ohlásí svou kandidaturu na prezidentský úřad. V dagestánské metropoli Machačkale ho má podpořit shromáždění voličů, což je podmínka kandidátské registrace. Prezidentské volby, za jejichž jasného vítěze je předem označován Putin, se v Rusku uskuteční v březnu.

Zdroj: ČTK