[quote]Královéhradecká letecká společnost DSA rozšíření letecké záchranné služby (LZS) ze tří na šest základen od 1. ledna zvládla bez větších potíží. Potýkala se ale s komplikacemi spojenými s pandemií koronaviru, například při společném výcviku pilotů. ČTK to dnes řekl místopředseda představenstva DSA Daniel Tuček. DSA uspěla v tendru na zajištění letecké záchranné služby pro roky 2021 až 2028. Počet pěti vrtulníků a 16 pilotů firma loni koncem roku rozšířila na osm vrtulníků a 27 pilotů.[/quote]

„Situace kolem koronaviru komplikoval jednak společné výcviky, tak i přebírání nových vrtulníků v zahraničí. Podařilo se to ale vše zvládnout včas, se začátkem zimy jsme byli připraveni,“ řekl Tuček. Firma podle něj rovnou od 1. ledna nasadila technologii pro noční vidění a vycvičené piloty pro speciální činnosti, a to i přesto, že kontrakt to umožňoval až později. „Od 1. ledna 2021 jsme najeli na plný provoz. Splnili jsme i věci navíc, co jsme měli v kontraktu,“ řekl Tuček.

DSA má na každé základně po jednom vrtulníku, dva jsou záložní. DSA létá z Hradce Králové, Liberce, Ústí nad Labem a od 1. ledna nově ze základen v Českých Budějovicích, Jihlavě a Brně. V minulosti DSA provozovala leteckou záchranou službu také v Ostravě a Brně. Podle Tučka se vlivem pandemie v roce 2020 změnila struktura zásahů, v zimě výrazně ubylo případů na horách. „Lidé méně sportovali, lyžovali, a to bylo znát. Stouply ale zásahy u jiných vážných stavů,“ řekl ČTK Tuček.

Do přepravy pacientů mezi nemocnicemi v krajích se DSA příliš nezapojila. Policie a armáda pro tyto účely vyčlenila samostatné stroje. „Například převoz z Hradce Králové do Českých Budějovic, což bylo obvyklé, by nám vyblokovalo záchranářský vrtulník na tři hodiny, což jsme si nemohli dovolit,” řekl Tuček.

Podle něj má práce pilotů záchranářských vrtulníků v jednotlivých oblastech svá specifika. Například v Královéhradecké kraji hrají roli Krkonoše a skalní města. V Krkonoších letos letečtí záchranáři zasahovali u dvou lavinových neštěstí, při nichž zahynuli dva lidé. Sedmnáctiletý skialpinista zemřel 15. února v lavině, kterou strhl od Slezského domu do žlabu Úpičky v Obřím dole. V neděli 14. března skončila v lavině v oblasti Mužských kamenů na polské straně hor pětatřicetiletá skialpinistka z Mělnicka. Po převozu do nemocnice zemřela.

„Například v Krkonoších je často problémem počasí, které se rychle mění. V zimě za zhoršených podmínek si musí pilot dávat velký pozor, aby mu sníh nesplynul s oblačností. Náročné je třeba to, když vrtulník vysazuje záchranáře do svahu, aniž by dosedl,“ řekl Tuček.

Specifické je z pohledu LZS také třeba Českosaské Švýcarsko v Ústeckém kraji, Šumava nebo Českomoravská vrchovina. „Každý zásah je složitý, každý zásah je jiný. Třeba na Vysočině se mění počasí tak rychle a tak zákeřně, že to může být složitější než někde na horách. Proto se snažíme, aby piloti létali maximálně na dvou základnách a měli dokonalou znalost prostředí,“ dodal Tuček.

Kromě LZS firma DSA provozuje aerotaxi, leteckou školu, v níž absolvují výcvik profesionální piloti až po kvalifikaci dopravního pilota, dělá servis letecké techniky a další letecké služby.

 

Zdroj : ČTK