[quote]Tesco uzavřelo partnerství se společností Mondi a nabízí ekologické nákupní tašky na potraviny z papíru EcoVantage, vyráběného z kombinace nových a recyklovaných materiálů. K výrobě papíru EcoVantage využije odpad ze skladů Tesca – recyklát vlnité lepenky. Tašky z recyklovaného papíru začalo Tesco nabízet ve svých prodejnách v Maďarsku, Polsku, České republice a na Slovensku.[/quote]

 

Přední světový výrobce papíru a obalových materiálů Mondi se stal partnerem společnosti Tesco Central Europe. Mondi bude odebírat odpadní papír a lepenku ze skladů maloobchodního řetězce a vyrábět z něj recyklovaný papír pro nákupní tašky Tesco. Cílem prodejce je v nejvyšší možné míře eliminovat, omezit, znovu využít, případně recyklovat vlastní odpad a postupně dosáhnout nulových čistých emisí.

 

Přímá spolupráce výrobce a uživatele řešení

Jedná se o první případ, kdy Tesco spolupracuje přímo s papírenským podnikem, jenž mu v souladu se zásadami a cíli cirkulární ekonomiky pomáhá přeměnit odpadní papír a lepenku v obnovitelné zdroje. Mondi z této odpadní lepenky vyrábí papír EcoVantage, tvořený kombinací nových a recyklovaných vláken, a z něj poté odolné a znovu recyklovatelné nákupní tašky. Právě na příkladu papíru EcoVantage vyráběného v největší české papírně Mondi Štětí vidíme, jak mohou dodavatelé spolupracovat s maloobchody, vyvíjet systémy pro cirkulární ekonomiku a proměňovat odpad zpět v hodnotnou surovinu.

 

Jak na omezení a opětovné využití vlastního odpadu

Papír, který kombinuje nové a recyklované materiály, má několik výhod. Svrchní vrstva papíru EcoVantage nabízí pevnost, potiskovatelnost a vzhled nových vláken, zatímco spodní vrstva přináší ekologické výhody recyklovaného materiálu. Paulus Goess, obchodní ředitel divize Speciality Kraft Paper skupiny Mondi, uvádí: „V rámci svého přístupu EcoSolutions velmi úzce spolupracujeme se zákazníky, abychom jim nabídli produkty, které co nejlépe uspokojí jejich potřeby. Přitom se snažíme co nejvíc využívat papír a jen tam, kde je to nezbytné, také plast. Na tomto projektu pracujeme se společností Tesco již déle než dva roky a naším společným cílem je využít odpadové materiály z jejich skladů k výrobě kvalitních, odolných produktů na bázi obnovitelných surovin, které využívají recyklované materiály a samy mohou být plně recyklované, čímž přispívají k rozvoji cirkulární ekonomiky. Náš odolný papír EcoVantage umožňuje spotřebitelům používat nákupní tašky opakovaně, což Tesco svým zákazníkům samozřejmě doporučuje.“

Vedoucí komunikace společnosti Tesco v Maďarsku Nóra Hevesi dodává: „Jako zodpovědný maloobchodní prodejce považujeme omezení a opětovné využití vlastního odpadu za zcela zásadní. V roce 2019 jsme se veřejně zavázali zajistit výrobkům našich značek ekologičtější obaly. Naším cílem je dosáhnout do roku 2025 100% recyklovatelnosti obalových materiálů a omezit jejich využití, kdekoli je to možné.

V rámci pilotního projektu zahájeného v listopadu 2020 začalo Tesco tašky z recyklovaného papíru EcoVantage společnosti Mondi nabízet v Maďarsku, Polsku, České republice a na Slovensku.

 

Zdroj : SYBA