31.01.19. Jeneč, Řízení letového provozu, letectví, dispečink, letový provoz, centrála, řídící, letový sektor, deník

Polský úřad pro civilní leteckou dopravu výrazně sníží počet letů v polském vzdušném prostoru, pokud se nepodaří dospět k dohodě ve sporu ohledně mezd a pracovních podmínek letových dispečerů. Uvedla to dnes evropská organizace pro bezpečnost řízení letového provozu Eurocontrol.

Omezení, které by se týkalo nejen letů z Polska a do Polska, ale i ostatních letů přes polský vzdušný prostor, by mohlo vstoupit v platnost od 1. května. Na konci dubna vyprší výpovědní doba dispečerů, kteří se rozhodli raději odejít, než přijmout nové pracovní podmínky, jež podle nich ohrožují bezpečnost, napsala agentura Reuters.

„K 1. květnu polský úřad pro civilní leteckou dopravu uvede v platnost program rušení letů,“ uvedla organizace Eurocontrol. „Předpokládá se, že nebude k dispozici dostatek dispečerů,“ dodala. Podle odborů se rozhodlo odejít z práce 180 z 206 dispečerů působících ve Varšavě.

Jednání mezi odborovým svazem letových dispečerů a polským úřadem pro řízení leteckého provozu (PANSA) dnes opět pokračovala s cílem najít cestu k vyřešení sporu. Podle mluvčí odborového svazu není naděje, že se dnes dohoda podaří. Jednání tak pravděpodobně budou pokračovat v sobotu.

Zdroj  :ČTK