Správa železnic loni zmodernizovala 233 železničních přejezdů, což je o 47 přejezdů více než předloňský rok a dosud nejvíce. ČTK to dnes sdělila mluvčí státní organizace Nela Eberl Friebová. Ročně nejvíce přejezdů bylo podle ní v loňském roce také zrušeno, přestaly existovat na více než 100 místech. Do přejezdů a jejich bezpečnosti správa loni investovala 3,1 miliardy korun, což je podle generálního ředitele Správy železnic Jiřího Svobody rekordní částka.

Posilování bezpečnosti na přejezdech je jednou z hlavních priorit, výstražné kříže jsou nahrazovány světelným zabezpečovacím zařízením a jsou instalovány závory, uvedl Svoboda. Původní plán podle něj loni počítal s úpravou 150 přejezdů. Upřesnil, že přejezdy se naopak ruší nejen tam, kde trať kříží třeba lesní cesta, ale i v lokalitách s vysokou intenzitou dopravy. V takovém případě se nahrazují nadjezdem nebo podjezdem. Do roku 2030 počítá správa s dalším snížením počtu přejezdů o přibližně pět procent, dodal.

Letos Správa železnic provede úpravy na 130 místech, celkové náklady přesáhnou 1,8 miliardy korun. Stavět se budou také nové přejezdy, ještě letos by měla být zahájena stavba nového nadjezdu v Olomouci-Holici, který nahradí stávající přejezd na koridorové trati. Celkový počet železničních přejezdů v ČR ke konci loňského roku byl 7646, z toho celkem 4269 přejezdů je vybaveno zabezpečovacím zařízením a 3377 přejezdů výstražnými kříži. Celkově 1772 přejezdů je vybaveno závorami.

Zdroj  :ČTK