S přípravou a realizací tendru pro první úsek vysokorychlostní tratě, který se má stavět formou spolupráce státu a firem, tedy jako tzv. PPP projekt, pomůže Správě železnic transakční poradce. Stala se jím Mezinárodní finanční korporace (IFC) ze skupiny Světové banky. Úkolem transakčního poradce je nalézt vhodného investora a pomoct s úspěšným dokončením projektu. Tendr se týká úseku z Brodku u Přerova do stanice Ostrava-Svinov. Jde o první úsek tratě stavěný na rychlost až 320 kilometrů v hodině. Na dnešní konferenci Správy železnic o tom informoval ředitel Stavební správy vysokorychlostních tratí SŽ Jakub Bazgier.
Úkolem IFC bude poskytování poradenství při vypracování zadávací dokumentace, koncesní smlouvy a výběru nejvhodnějšího dodavatele stavby. Správa železnic by výběrové řízení mohla vypsat přibližně za rok. „Poté rok a půl bude probíhat výběr koncesionáře, pak dojde k podpisu s ním a on začne stavět,“ řekl ČTK náměstek generálního ředitele SŽ pro modernizaci Mojmír Nejezchleb.
Do té doby SŽ musí získat stavební povolení a vykoupit pozemky. „My jsme ještě s výkupem pozemků nezačali, neboť čekáme na závazné stanovisko EIA,“ dodal Nejezchleb. To by podle něj SŽ měla pro úsek VRT Moravská brána z Brodku u Přerova do Ostravy získat do konce letošního března.
Ministr dopravy Martin Kupka (ODS) dnes připomněl, že vláda pro spolupráci PPP vybrala tři úseky vysokorychlostní železnice. Konkrétně jde o VRT Moravská brána o délce 91 kilometrů s náklady 96 miliard korun, VRT Jižní Morava mezi Modřicemi a Rakvicemi o délce 39 kilometrů a náklady 23 miliard korun a Rychlé spojení Střední Morava mezi Brnem a Přerovem o délce 75 kilometrů a náklady 60 miliard korun stavěný na rychlost 200 kilometrů za hodinu.
Stavba úseku mezi Brnem a Přerovem je podle Nejezchleba rozdělena na pět částí, dva staví stát mimo PPP spolupráci, tři ve spolupráci se soukromým sektorem. Stavba úseku Nezamyslice – Kojetín mimo projekt PPP začne letos. Tři stavby mezi Brnem a Nezamyslicemi bude Správa železnic stavět v PPP spolupráci, na stavbu ještě nemá transakčního poradce.
V takzvané PPP spolupráci vzniká dlouhodobý smluvní vztah, uzavřený většinou na 15 až 30 let. Dodavatel provede zakázku, přebírá všechna smluvní rizika a zajišťuje údržbu. Po zprovoznění zadavatel zakázku financuje pravidelnými platbami po dobu trvání smluvního vztahu. Zároveň je od začátku vlastníkem všech staveb, produktů a dodaných služeb a po uplynutí smlouvy převezme od soukromého sektoru i provoz a údržbu.
Zdroj: ČTK