[quote]Správa železnic v prvním pololetí zrekonstruovala 65 přejezdů a na dalších 67 pokračují stavební práce. Celkově chce letos zmodernizovat 200 tzv. úrovňových křížení, což je o 45 více než loni. Firma to uvedla v dnešní tiskové zprávě. V loňském roce Správa železnic do rekonstrukce přejezdů investovala více než 1,5 miliardy korun, letos by to měly být dvě miliardy.[/quote]

Z více než šesti desítek dokončených úprav křížení železnice s dalšími pozemními komunikacemi se téměř polovina týkala přejezdů zabezpečených původně výstražnými kříži. Na 19 přejezdech je nově instalováno světelné zabezpečovací zařízení. Dalších deset je kromě výstražných světel osazeno závorami. O závory bylo při modernizaci doplněno i dalších 14 přejezdů s původně světelným zabezpečovacím zařízením. Na devíti místech v republice také dosloužily ručně ovládané závory, nahradila je většinou zabezpečovací zařízení se světelnou signalizací.

Moderní zabezpečovací zařízení místo původního ze 70. let minulého století získala například šestice přejezdů v úseku Ústí nad Labem – Střekov – Svádov, kde v minulosti docházelo ke střetům s osobami nebo vozidly většinou s tragickými následky. Čtyři z těchto přejezdů byly při rekonstrukci navíc vybavené závorami. Ve dvou případech byly použity závory s výstražnými LED svítilnami. Výstražné kříže byly nahrazeny například na dvojici přejezdů na trati mezi Vraným nad Vltavou a Dobříší, a to světelným zabezpečovacím zařízením doplněným v jednom případě závorami.

Aktuální úpravy rovněž řeší zvýšení úrovně zabezpečení nejčastěji u přejezdů původně s výstražnými kříži a s výstražnými světly. Modernizace přejezdů se podle správy odrazila i v nižším počtu nehod. V loňském roce došlo na železničních přejezdech ke 143 střetům, což je o 22 méně než v roce předchozím a zároveň jde o nejnižší počet takových událostí od vzniku Správy železnic v roce 2003.