[quote]Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) vybrala pro stavbu dvacetikilometrového úseku koridorové železniční trati mezi Sudoměřicemi a Voticemi stavební firmu OHL ŽS. Společnost zvítězila ve veřejné soutěži s cenou 4,3 miliardy korun. ČTK to řekl Marek Illiaš, mluvčí SŽDC, která je investorem stavby. Pokud se nikdo z neúspěšných uchazečů neodvolá, mohly by práce na jedné z největších stavebních zakázek v Česku za poslední roky začít v prvním čtvrtletí příštího roku.[/quote]

Cena stavby dosažená v soutěži je zhruba o dvě miliardy korun nižší, než na kolik přeložku železniční trati na čtvrtém železničním koridoru ocenil projektant. Nová trať má zrychlit spojení z Prahy do Českých Budějovic. Vlaky budou novým úsekem projíždět až 160kilometrovou rychlostí na místo nynějších 60 až 100 kilometrů v hodině.

Výběrové řízení nebylo podle Illiaše jednoduché, úředníci během něj museli zpracovat 674 doplňujících dotazů od pětice zájemců. Kromě OHL ŽS se o zakázku ucházelo rovněž sdružení firem Strabag Rail, Subterra a Eurovia, dalším zájemcem byla Skanska, řecká společnost Aktor ATE a konsorcium firem TSS Grade, Doprastav, Satra a Slovenské tunely.

Kvůli přeložení stávající železnice do nové trasy zaniknou stará nádraží, která budou nahrazena zastávkami a vznikne i jedna nová zastávka. Skončit by měly stanice Střezimíř, Ješetice a Heřmaničky. Naopak vznikne nová zastávka Červený Újezd. Součástí stavby je rovněž dvacet železničních mostů a sedm silničních nadjezdů. Stavební práce mají být hotové ve druhé polovině roku 2021.

Zdroj: ČTK