[quote]Stát se bude snažit navýšit podíl nákladní přepravy na železnici oproti silniční dopravě. K tomu by mělo přispět zvýšení kapacit železnice, a to například výstavbou vysokorychlostních tratí. Další investice státu směřují i na výstavbu terminálů a podporu kombinované přepravy. Na konferenci Green Train to řekl Jindřich Kušnír z ministerstva dopravy.[/quote]

V loňském roce nákladní vlaky v tuzemsku přepravily více než 99 milionů tun zboží. To je asi 22 procentní podíl, silniční nákladní doprava měla 70 procent a další formy přepravy, jako jsou lodní nebo letecká zbylých osm procent.Stát tak nesplňuje normy, které žádá EU. Podle nich by podíl železnice při přepravě zboží měl nyní činit okolo 25 procent, do roku 2030 30 procent a v roce 2050 pak polovinu. To je však podle odborníků nesplnitelné, protože současný stav tuzemské železnice větší využití nákladních vlaků neumožňuje.

„Dnes v Česku nemá železnice kapacitu, flexibilitu a je značně nespolehlivá, tím pádem pro řadu odvětví naprosto nepoužitelná kvůli hrozícím, respektive pravidelným zpožděním, a s tím souvisejícím výpadkům ve výrobě,“ uvedl Martin Kment z poradenské společnosti Logio.

Podle Kušníra by využití moderních technologií pomohlo zvýšit kapacitu železnice pouze o jednotky procent. Řešením je tak podle něj jedině navýšení kapacit tratí, například výstavbou vysokorychlostních tratí. „Pokud hledáme balanc mezi osobní a nákladní dopravou, právě vysokorychlostní tratě dokážou odvézt osobní dopravu, na současných tratích tak zbude víc prostoru pro přepravu nákladu,“ podotkl.

Stát se podle něj v současnosti snaží podporovat nákladní dopravu na železnici také dalšími projekty za půl miliardy korun. Ty podporují stavbu terminálů a využití kombinované přepravy. Jeden z terminálů si dnes účastníci konference prohlídli v Nymburce.

K posílení železnice by naopak podle účastníků konference nepomohlo zdražení mýta. Zvýšené náklady dopravců by se podle nich pouze přesunuly na ceny služeb. Přeprava po železnici je v současné době podle sdružení železničních dopravců Žesnad o 15 procent dražší než po silnici.

Jednou ze základních výhod přepravy na železnici je podle expertů její příznivější dopad na životní prostředí oproti silniční dopravě. Právě silniční doprava patří v rámci průmyslu k největším znečišťovatelům oxidem uhličitým.

Nákladní dopravci na železnici si dlouhodobě stěžují na nedostatečné kapacity pro jejich vlaky. I přes hustou železniční síť jsou totiž cesty na některých trasách přeplněné. V takových případech dostávají přednost osobní vlaky.

Zdroj : ČTK