[quote]Stát vyčlení pro soukromé dopravce 100 milionů korun na pořízení dezinfekčních a ochranných pomůcek pro řidiče a další personál ve veřejné dopravě. Jde asi o 30.000 zaměstnanců. Ministerstvo dopravy také zajistilo zásoby dezinfekce, které bude v případě nutnosti dopravcům dodávat. Firmy dostanou také manuál pro preventivní postup proti šíření koronaviru. Na dnešní tiskové konferenci to řekl ministr dopravy Karel Havlíček (za ANO). V minulých dnech bylo zintenzivněno čištění vozů a nádraží. Podle ministra cestuje ve veřejné dopravě, zejména po dnešním uzavření škol, méně lidí.[/quote]

„Veřejná doprava je klíčové místo, kde dochází k potkávání velkého počtu lidí. Musíme to mít z hlediska hygieny a ochrany pod kontrolou,“ uvedl Havlíček. Ministerstvo proto vydalo pokyny pro dopravce, jak postupovat při ochraně proti šíření koronaviru. Manuál dnes resort rozešle mezi soukromé dopravce, státní podniky jsou podle ministra pod kontrolou.

Ministerstvo dopravy bude peníze na nákup dezinfekčních prostředků distribuovat mezi dopravce přes kraje a města. Dopravci budou předkládat faktury za zakoupené prostředky. Úřad také zajistil zásoby dezinfekce, kterou bude v případě nutnosti distribuovat mezi dopravce. Opatření jsou zaměřena na železniční a autobusové firmy, netýkají se například taxislužeb.

Havlíček zdůraznil, že řada soukromých dopravců už ochranné postupy nastavila v minulých dnech, v Česku jich je všech přes 100. Opatření by tak mělo podle něj pomoci hlavně těm menším.

Ochranné postupy už dříve nastavil například RegioJet nebo Leo Express. Ve vlacích i autobusech jsou rozmístěny ve větší míře dezinfekční prostředky, vozidla jsou také intenzivněji čištěna. Dopravci také zavedli postupy pro své zaměstnance. „I bez tohoto příspěvku dělá Leo Express maximum. V současné situaci, kdy evidujeme pokles poptávky po cestování a tedy i ekonomické dopady, je ovšem taková pomoc vítána,“ uvedl mluvčí Leo Expressu Emil Sedlařík.

Zvýšená opatření zavedly i státní České dráhy. Podle šéfa podniku Václava Nebeského dopravce častěji čistí vozy i nádraží, které má ve správě, zaměstnanci mají také ochranné pomůcky. Minimalizován by měl být i kontakt průvodčích a cestujících.

Předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula opatření vlády uvítal, odbory podle něj budou aktivní při informování státu o dodržování ochranných postupů. Středula zároveň vyzval, aby vláda zvážila upravení rozpočtu a uvolnila další peníze pro boj s šířením koronaviru.

Nový typ koronaviru se začal šířit na konci loňského roku v Číně. V Česku bylo dosud potvrzeno 64 případů onemocnění.

 

Zdroj : ČTK