Invoitix

Za mýtné na českých silnicích zaplatili dopravci v dubnu 1,54 miliardy korun, meziročně o 34 procent více. Příčinou nárůstu je zavedení nového poplatku za emise oxidu uhličitého a tři pracovní dny navíc oproti dubnu 2023. Na celkovém výběru se nový poplatek podílel 15 procenty. Za první čtyři měsíce letošního roku vybral správce mýtného systému CzechToll 5,56 miliardy korun, meziročně o 14,5 procenta více. O 18 procent na 103 milionů vzrostl také počet mýtných transakcí, které satelitní systém zaznamenal. V tiskové zprávě o tom informovala společnost CzechToll.

„Zatímco v březnu měli dopravci v meziročním srovnání díky velikonočním svátkům a víkendům na přepravu zboží o tři pracovní dny méně, v dubnu naopak bylo o tři pracovní dny více,“ uvedl generální ředitel CzechToll Petr Chvátal. Dodal, že za nárůst může také přesun přeprav z března do dubna. Letošní duben měl 21 pracovních dní, tedy o tři více než loni.

Na konci dubna systém elektronického mýtného zaregistroval přibližně 848.000 vozidel s hmotností nad 3,5 tuny, z toho zhruba 669.000 automobilů mělo zahraniční registrační značky. K těmto registrovaným vozidlům vydal CzechToll dopravcům 652.000 kusů palubních jednotek.

Mýtné poplatky mají v Česku od 1. března čtyři složky, přibyla emisní složka. Na celkovém výběru se podílí největší částí, více než 80 procenty, poplatek za užití pozemních komunikací, více než 15 procenty pak nový poplatek za emise oxidu uhličitého, téměř čtyřmi procenty poplatek za znečištění ovzduší provozem a více než jedním procentem poplatek za hluk z provozu.

CzechToll patří do skupiny ITIS Holding, která zastřešuje aktivity skupiny PPF v oblasti inteligentní dopravní infrastruktury. Společnost na konci roku 2019 vystřídala na pozici správce mýta v ČR rakouskou společnost Kapsch. Průměrný měsíční výběr mýtného od vozidel s hmotností nad 3,5 tuny přesahuje 1,15 miliardy korun. Ředitel společnosti Chvátal odhaduje celkovou výši mýtného vybraného v letošním roce na zhruba 15 miliard korun.

Zdroj: ČTK

Reklama v článku VLASTNÍ
DPP