Středočeský kraj nechá v následujících letech na krajské silnice druhé a třetí třídy instalovat několik desítek meteostanic. Silničářům poskytnou informace o aktuálních povětrnostních podmínkách. Krajští radní schválili vyhlášení veřejné zakázky na dodávku a servis několika desítek meteostanic v hodnotě přes 87,5 milionu korun. ČTK o tom informoval mluvčí hejtmanství David Šíma.

„Jde o systémy, které poskytují aktuální a podrobné informace o povětrnostních podmínkách. Jde tedy o sílu větru, teplotu a vlhkost vzduchu anebo míru srážek. Dále poskytují aktuální informace o stavu vozovky, čímž pomáhají k rychlé identifikaci kritických situací na silnici, a dovedou tedy motoristy včas varovat před nebezpečnou situací,“ uvedl krajský radní pro silniční dopravu Karel Bendl (ODS).

Součástí zakázky je vedle dodávky na vybrané úseky silnic druhé a třetí třídy také montáž, nastavení a kalibrace v době záruky. Meteostanice mají pomáhat i při běžné údržbě. „Krajská správa a údržba silnic bude na základě informací ze stanic optimalizovat aplikaci chemických posypových prostředků,“ doplnil Bendl.

Meteostanice budou vybavené kamerami a napojené na IT systémy krajské správy pomocí GSM modemů.

Zdroj: ČTK