[quote]Možný postih hrozí strojvedoucímu japonského rychlostního vlaku, který si musel za jízdy odskočit na toaletu – a řízení soupravy jedoucí rychlostí 150 kilometrů v hodině svěřil nezkušenému průvodčímu. Informoval o tom zpravodajský server BBC News.[/quote]

Vlak Hikari 633 vezl 160 cestujících, když na 36letého strojvedoucího přišly střevní potíže a musel se naléhavě uchýlit na toaletu. Proto do své kabiny zavolal průvodčího, který neměl oprávnění řídit vlak, a nechal ho samotného několik minut. Incident jízdu vlaku nijak nenarušil, ale železniční společnost ho nahlásila úřadům a omluvila se za něj.

Pravidla železniční společnosti nařizují, že pokud se strojvedoucí necítí dobře, musí kontaktovat řídící středisko dopravy. Zároveň má povoleno předat řízení průvodčímu, ale jen v případě, že ten má licenci strojvedoucího. Oběma mužům nyní hrozí disciplinární řízení.

Na japonských železnicích proslulých svou výkonností platí přísná bezpečnostní pravidla a nehody jsou vzácné. Poslední velké železniční neštěstí se stalo v roce 2005, kdy v západojaponském městě Amagasaki vykolejil vlak. Zahynulo 107 lidí.

 

Zdroj : ČTK