Zdroj: Freeimages.com

Světové aerolinky snížily prognózu letošního zisku o 12 procent na 33,8 miliardy dolarů (744,3 miliardy Kč). Hlavním důvodem jsou rostoucí náklady na palivo a do určité míry i na personál. Nový výhled dnes představilo Mezinárodní sdružení pro leteckou dopravu (IATA), které zastupuje zhruba 280 leteckých společností. Aerolinky dosud počítaly na letošní rok se ziskem 38,4 miliardy USD.

Letecké společnosti by tak letos vydělaly výrazně méně než v loňském roce, který byl rekordní a kdy se – částečně i kvůli jednorázovým daňovým vlivům – souhrnný zisk vyšplhal na 38 miliard dolarů.

„Solidní ziskovost se udrží i v roce 2018, navzdory rostoucím nákladům,“ domnívá se ředitel IATA Alexandre de Juniac. V zisku se leteckým společnostem daří být již devátým rokem za sebou.

Značný vliv na vyhlídky hospodaření leteckých společností ale mají ceny ropy. Ty by se letos podle odhadů měly v průměru pohybovat kolem 70 dolarů za barel. Loni ropa průměrně stála 54,90 USD za barel, pro letošek IATA původně počítala s 60 dolary.

Letecký průmysl také zůstává pokud jde o poměr ziskovosti k nákladům poměrně křehkým odvětvím. Letos by měl očekávaný zisk 33,8 miliardy dolarů představovat jen přes čtyři procenta z celkových tržeb zhruba 750 miliard dolarů. „Čtyři procenta nejsou velké číslo… Naše schopnost čelit velkým šokům je omezená,“ řekl de Juniac agentuře Reuters.

Již v neděli IATA na svém výročním zasedání také vyjádřila obavy z rostoucího napětí kolem mezinárodního obchodu. Nejistota by mohla ohrozit zvláště služební cesty, které jsou hlavním motorem tvorby zisku v letectví, varovali její představitelé.

Zdroj: ČTK

DPP