DPP
Správa železnic (SŽ) loni zrenovovala 73 nádražních budov. Práce, které zahrnovaly například nové odbavovací prostory, bezbariérové přístupy či nové technické zázemí nádraží, stály přes dvě miliardy korun. Informovala o tom SŽ. Letos organizace plánuje opravy dalších desítek nádražních staveb.
Většinu staveb správa dokončila loni. Konkrétně jde o nádražní budovy v Milevsku, Havířově, Hanušovicích, Protivíně, Strakonicích, Pačejově, Žihli, Sušici, Kolinci, Nýrsku, Blovicích, Horažďovicích, Hrušovanech nad Jevišovkou-Šanově, Dětřichově nad Bystřicí, Lounech, Křižanově, Třebíči, Skleném nad Oslavou, Kadani, Mnichově Hradišti, Ivanovicích na Hané, Ostrově nad Ohří, Kunčicích pod Ondřejníkem, Holicích, Šumperku, Kroměříži, Praze-Zahradním městě, Lhotce nad Bečvou, Litvínově, Krnově-Cvilíně nebo Skrochovicích.
Před dokončením by měly být také renovace několik památkově chráněných nádražních budov. „V únoru dokončíme pokládku ručně vyráběné podlahy v objektu královéhradeckého nádraží, stavební práce spějí do finiše i v případě rekonstrukce nádražní budovy v Berouně, hotovo chceme mít o letních prázdninách,“ popsal generální ředitel SŽ Jiří Svoboda.
Letos pokračují i další rekonstrukce. Do konce roku by měla být zrenovována odjezdová hala v Českých Budějovicích, práce budou pokračovat také v památkově chráněných budovách v Plzni a v Pardubicích. Stavbaři budou dále pokračovat i v renovaci interiérů Fantovy budovy na hlavním nádraží v Praze.
Správa se dále letos chystá zahájit rekonstrukci historické výpravní budovy ve stanici Teplice v Čechách. V první etapě se stavbaři zaměří na opravu fasády a prvního nástupiště. Nového zázemí se cestující dočkají v Praze-Radotíně, kde letos začne výstavba nové jednopodlažní budovy. Ve Vsetíně nahradí současnou nádražní budovu nový odbavovací terminál pro vlakovou a autobusovou dopravu, zároveň se na nádraží přestaví kolejiště. Nová odbavovací hala vzniká i v Praze-Vysočanech, kde jde o součást modernizace celé stanice a přilehlého úseku do Mstětic.
Ke stavbě má správa připraveny také nádražní budovy ve Střelicích, Novém Městě pod Smrkem, Adamově, Tlumačově, Kdyni, Kostelci u Jihlavy, Rybništi, Hostinném, Blatně u Jesenice, Čejeticích nebo Podivíně. Další práce se chystají také v Bohumíně, Tachově, Opavě-západ, Prachaticích, Velimi, Veselí nad Lužnicí, Nové Pace, Velvarech, Libině, Studénce, Balkově Lhotě nebo Třinci.
Zdroj : ČTK