Správa železnic (SŽ) při přípravě stavby vysokorychlostní železniční trati Moravská brána z Prosenic do Ostravy prověří i variantu vybudování tunelu v severní kopcovité části Přerova. Projektanti tam nyní počítají se zapuštění vysokorychlostní trati do zářezu pod úrovní terénu, což se ale nelíbí přerovské radnici i některým okolním obcím. Po jednání s ministrem dopravy Martinem Kupkou (ODS) to ČTK sdělil primátorův náměstek Miloslav Dohnal (ODS), podle kterého se tak varianta tunelu vrací do hry.
Vysokorychlostní trať Moravská Brána má začít u Brodku u Přerova, pokračovat kolem Přerova k Prosenicím a dál do Ostravy. SŽ navrhla vést koleje hlubokými zářezy v krajině, které by případně kryly tzv. ekodukty. Toto řešení se týká Čekyňského a Popovického kopce, který je chráněným územím. S tímto řešením přerovská radnice ale nesouhlasí. „Rada města přijala usnesení, že trváme na původně avizované a požadované variantě tunelu, který je z našeho pohledu a z hlediska zásahu do okolního terénu pro budoucí generace nejvhodnější a nejcitlivější,“ řekl primátorův náměstek Tomáš Navrátil (ANO).
Radnice nyní prostřednictvím městské architektky a pracovníků odboru rozvoje navrhne podobu požadované varianty počítající se stavbou tunelu. Ministerstvo dopravy či SŽ pak podle Dohnala zpracuje a zaplatí studii, která odpoví na otázku, zda se vyplatí vybudovat souvislý tunel o délce přibližně dva kilometry nebo bude lepší vyhloubit více kratších tunelů. Mluvčí ministerstva dopravy František Jemelka dnes ČTK řekl, že SŽ nechá zpracovat urbanisticko-krajinářskou studii, která prověří co nejvhodnější podobu vysokorychlostní trati v blízkosti Čekyňského kopce. „Půjde o prověření všech variant od zářezu až po možnou kombinaci s tunelovým řešením,“ uvedl Jemelka.
Tunel preferuje například i obec Buk, kolem které vysokorychlostní trať povede. Obyvatelé Buku se obávají hluku z provozu rychlovlaků na trati vedoucí v sousedství obce a dálnice. Podle červnového vyjádření manažera výstavby vysokorychlostní trati Marka Pinkavy by ale stavba tunelu v této části Přerovska byla velmi nákladná a technicky obtížně proveditelná.
Vybudování 65 kilometrů dlouhé vysokorychlostní trati z Prosenic do Ostravy si vyžádá investici 60 až 80 miliard korun. Stavba má začít v roce 2026 a zabrat šest let. Experti už připravují dokumentaci vlivu této dopravní stavby na životní prostředí. Plánovanou trať budou využívat pouze osobní vlaky, jezdit po ní budou rychlostí až 320 kilometrů za hodinu.
Zdroj: ČTK