Správa železnic ode dneška zruší beznapěťový úsek na rekonstruované hlavní trati u Bezpráví na Orlickoústecku. Chce tím eliminovat poruchy trakčního vedení, které v posledních týdnech v úseku často zastavují provoz na koridoru mezi Prahou a Ostravou. Podle správy strojvedoucí při průjezdu často nerespektovali povinnost stažení sběrače trakce. Správa zároveň jedná se stavbaři o dalších úpravách při rekonstrukci. ČTK to sdělil mluvčí SŽ Dušan Gavenda. Kvůli poruše trakčního vedení byl v sobotu více než šest hodin zastavený provoz na železničním koridoru v úseku Choceň – Ústí nad Orlicí.

Poruchy vedení u Brandýsa nad Orlicí jsou v poslední době časté. Jen v červenci zkomplikovaly dopravu nejméně dvakrát. O víkendu omezily provoz mezi Chocní a Ústím nad Orlicí další dva incidenty. V sobotu byl provoz zastaven asi na šest hodin, v neděli vlaky stály kvůli poruše lokomotivy zhruba hodinu. Úsek mezi Ústím nad Orlicí a Brandýsem podstupuje od loňského roku rozsáhlou rekonstrukci.

„V souvislosti s mimořádnostmi a nerespektováním stažení sběrače přistoupila Správa železnic v úseku Brandýs nad Orlicí – Ústí nad Orlicí ke změně technologických postupů při stavbě. Od 9. srpna do začátku prosince nebude v úseku Bezpráví beznapěťový úsek. Nebude proto nutné stahování sběrače. Tím se snažíme eliminovat vlivy na dopravu z důvodu pochybení strojvedoucích,“ řekl Gavenda.

Kromě toho správa uvažuje do budoucna i o dalších změnách postupů při rekonstrukci. V současné době možné úpravy projednává se stavbaři, kteří mají rekonstrukci tratě na starosti. Podle Gavendy by změny měly buď úplně eliminovat, nebo alespoň výrazně omezit opakování podobných incidentů jako v minulých dnech během výluk v příštím roce.

Velké výluky na trati mezi Prahou, Olomoucí a také Brnem začaly v loňském roce. Správa železnic tehdy zahájila na řadě úseků velké rekonstrukce, které prodloužily jízdní dobu části vlaků o desítky minut, další pak byly odkloněny po náhradních trasách nebo nahrazeny autobusy. Opravy, které zahrnují například rekonstrukci kolejí, trakčního vedení, zabezpečovacích zařízení i sanaci některých úseků, jsou podle správy nutné kvůli zvýšení kapacity jednotlivých úseků a bezpečnosti provozu na nich. Na některých částech by doprava měla také zrychlit.

Letos se stavební práce na koridoru Praha-Ostrava nejvíce projeví na úsecích Poříčany – Velim, Ústí nad Orlicí – Brandýs nad Orlicí a také na železničních uzlech v Pardubicích a Přerově. V příštím roce budou dál pokračovat práce na modernizaci stanice v Pardubicích, dělníci budou dál rekonstruovat úsek Ústí nad Orlicí – Brandýs nad Orlicí, kam by se po dokončení v červenci 2023 měla vrátit dálková doprava z odklonové trasy na Brno, která nyní vede přes Vysočinu. Výlukové plány správy na příští rok pak počítají i s pracemi na trati Přerov – Ostrava.

Zdroj : ČTK